AS Monaco – Barcelona 2-1. Primul eșec al lui Hansi Flick pe banca catalanilor

• SuperLiga: FC Botoșani – Gloria Buzău, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Oțelul Galați – Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1

Pentru catalani a marcat Lamine Yamal (minutul 28), în timp ce pentru francezi au înscris Maghnes Akliouche (minutul 16) și George Ilenikhena (minutul 71).

Din minutul 10, echipa blaugrana a evoluat în inferioritate numerică, după ce Eric Garcia (23 de ani) a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului pentru un fault comis din postura de ultim apărător asupra lui Takumi Minamino (29 de ani).

AS Monaco – Barcelona 2-1. Catalanii, eșec la debutul în Champions League

Meciul disputat pe Stade Louis II a început cum se poate mai prost pentru Barcelona. Concret, în minutul 10 al partidei, Eric Garcia (23 de ani), fundașul central al grupării blaugrana, a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului Lindhout pentru un fault comis din postura de ultim apărător. Astfel, spaniolii s-au văzut nevoiți să joace în inferioritate numerică încă din startul partidei.

Pe fondul superiorității numerice, francezii au reușit să deschidă scorul în minutul 16, prin Maghnes Akliouche, care s-a infiltrat în careul advers și a marcat cu un șut pe jos, plasat, în poarta lui Ter Stegen.

Chiar și în 10 oameni, catalanii au reușit să egaleze pe tabela de marcaj în minutul 28, prin Lamine Yamal (17 ani), care a șutat pe jos din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Philipp Kohn.

Defensiva Barcelonei nu a mai rezistat în repriza a doua și a primit din nou gol în minutul 72, când George Ilenikhena a fost lansat în atac de Vanderson, a avansat spre poarta adversă, și a marcat în poarta lui Ter Stegen.

În cele din urmă, AS Monaco s-a impus în fața Barcelonei cu 2-1 și i-a administrat prima înfrângere lui Hansi Flick pe banca Barcelonei (germanul a venit la ”cârma” formației la începutul acestui sezon).

În urma acestui rezultat, Monaco se află pe locul al 12-lea în faza ligii Champions League, în timp ce Barca ocupă poziția a 23-a a ierarhiei.