Argentina, remiză dramatică la Jocurile Olimpice 2024! Echipa lui Mascherano a egalat Maroc în minutul 90+16

Argentina a obţinut o remiză dramatică la Jocurile Olimpice 2024. Turneul olimpic de fotbal a început cu două meciuri, Argentina – Maroc şi Uzbekistan – Spania.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Pumele” au obţinut un rezultat de egalitate dramatic, golul fiind marcat în al 16-lea minut al prelungirilor, după ce Maroc a condus cu 2-0.

Formaţia africană a deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Rahimi, din pasa starului de la PSG, Achraf Hakimi. În minutul 51, Rahimi şi-a trecut în cont dubla, după ce a transformat un penalty.

Argentina a revenit în joc graţie golului marcat de Giuliano Simeone, celălalt fiu al lui Diego Simeone, în vârstă de 21 de ani. Cristian Medina, jucător la Boca Juniors a marcat golul egalizator în minutul 90+16, după ce mingea a lovit de două ori bara în aceeaşi fază.

În celălalt meci care a început la ora 16:00, Spania s-a impus cu 2-1 în faţa naţionalei olimpice din Uzbekistan. Spaniolii au deschis scorul în minutul 29 prin Pubill, dar Uzbekistan a restabilit egalitatea prin Shomurodov, care a trannsformat o lovitură de la 11 metri.