Andrei Prepeliță, despre cum a ”citit” tactica lui Neil Lennon, în duelul Gloria Buzău – Rapid 1-1

• SuperLiga: Sepsi – Universitatea Craiova, duminică, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj – Unirea Slobozia, duminică, 22:00, DGS 1

Golurile partidei au fost marcate de Jayson Papeau (minutul 10) pentru Rapid, respectiv Constantin Budescu (minutul 77) pentru Gloria Buzău.

Andrei Prepeliță, despre tactica aleasă de Neil Lennon la Gloria Buzău – Rapid 1-1: ”Mă așteptam să schimbe sistemul”

Andrei Prepeliță (38 de ani) a declarat, după remiza contra celor de la Rapid, că a anticipat faptul că Neil Lennon (53 de ani) va schimba sistemul de joc pentru acest meci.

Antrenorul buzoienilor a subliniat că, împreună cu jucătorii, i-a analizat foarte bine pe giuleșteni, înaintea duelului direct.

Prima repriză nu a fost rea. Un pic mai multă încredere ne trebuia. Am schimbat câțiva jucători și suferim la omogenitate. Băieții au făcut un joc bun.

Au avut inițiativă, au avut posesie. Publicul ne-a sprijinit și mă bucur că am luat acest punct.

Rapid a început cu un antrenor nou care a făcut multe modificări. Am fost pregătiți înainte de acest joc. Mă așteptam să schimbe sistemul. Am făcut analiza împreună cu băieții.

Noi asta ne dorim. Să jucăm împotriva oricărui adversar și să facem meciuri bune. Budescu de asta l-am adus. E un jucător care în momentele grele se arată. Mie îmi plac jucătorii care au personalitate.

Eu zic că formăm un grup bun. Într-adevăr, astăzi echipa a arătat bine. Am avut dinamică bună și am inițiat și menținut posesia. Jucătorii noi au început să își intre în ritm”, a declarat Andrei Prepeliță, la flash-interviu.

Clasamentul SuperLigii, după Gloria Buzău – Rapid 1-1