Alexandru Pașcanu, primul gol după 4 ani în SuperLiga. Ce a făcut imediat după ce a marcat

• Premier League: Man. City – Ipswich, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo – Univ. Craiova, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Pașcanu, primul gol după 4 ani. S-a dus direct la Șumudică

Fundașul, născut la Bârlad, a făcut pereche în centrul defensivei cu Săpunaru Cristian (40 de ani), iar încrederea antrenorului a răsplătit-o prin singurul gol valid marcat în prima repriză a partidei din Copou.

A mai marcat și Burmaz, în minutul 8, dar golul a fost anulat de VAR.

În minutul 44, Petrila, aflat undeva în stânga, aproape de linia de aut, a centrat foarte bine în careu, iar Pașcanu, care a plutit peste toată lumea, a reluat cu capul la colțul lung.

Imediat după ce a marcat primul său gol pentru Rapid, primul său gol în ”era Șumudică”, primul său gol după o pauză de patru ani și al doilea all-time de când e în România, Pașcanu s-a dus glonț la Șumudică, iar cei doi s-au îmbrățișat.

De altfel, și ceilalți jucători au venit la margine, iar Șumudică a profitat. L-a luat în brațe și pe Manea, l-a pupat pe obraz pe Săpunaru și a profitat de ocazie pentru a le mai da sfaturi elevilor săi.

VIDEO cu golul marcat de Alexandru Pașcanu, în Poli Iași – Rapid

Pașcanu, la al doilea său gol în România

Născut la Bârlad, Pașcanu a început fotbalul în Anglia, unde a fost legitimat la Leicester U18. Apoi, în vara lui 2019, CFR Cluj l-a transferat de la Leicester U21. Internaționalul român nu a convins în Gruia, astfel că în iarna lui 2020 a fost cedat la FC Voluntari.

Pentru ilfoveni, Pașcanu a jucat mai mult și a reușit să marcheze și un gol. La 9 matie 2020, el marca un gol important, în minutu 90, prin care Voluntari obținea in-extremis un punct, pe teren propriu, cu Hermannstadt, scor 1-1.

În vara lui 2020, Pașcanu a revenit la CFR Cluj, dar doar pentru a fi cedat mai apoi la Ponferadina, în Spania.

Pașcanu a revenit astfel în România, după patru ani de Spania, fiind achiziționat de Rapid.

• Un milion de euro este cota de piață a lui Alex Pașcanu, potrivit transfermarkt.com.

Etichete: marius sumudica , alexandru pascanu , borisav burmaz , poli iasi – rapid video