A plecat din SuperLigă în această vară și și-a calificat noua echipă în play-off-ul Europa League, cu un gol în prelungiri

• SuperLiga: SloboziaPetrolul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaFC Buzău, vineri, 22:00, DGS 1

Nordicii s-au impus cu 2-1 în tur, pe teren propriu, însă campioana din Bosnia și Herțegovina a reușit să întoarcă soarta calificării în manșa secundă. Sreckovic a deschis scorul în minutul 17 și tot el a mai avut un gol anulat după intervenția sistemului VAR în minutul 55.

Bart Meijers, eroul lui Borac Banja Luka! A marcat în prelungiri

Pavlovic a înscris pentru Klaksvik, însă Borac Banja Luka a trimis partida în prelungiri, în urma reușitei lui Savic din minutul 82. În al treilea minut al timpului suplimentar, Bart Meijers (27 de ani), fotbalist transferat în această vară de bosniaci de la Petrolul, formație pentru care a evoluat timp de 4 ani, a punctat și a devenit eroul lui Borac.

În play-off-ul Europa League, Borac o va întâlni pe Ferencvaros. În cazul unei înfrângeri, gruparea din Bosnia și Herțegovina va merge în faza principală din Conference League.

Produs al celor de la NAC Breda, fundașul central a mai evoluat la Helmond și Almere City înainte de a ajunge la Petrolul în 2020. Banja Luka nu a plătit niciun ban în schimbul apărătorului batav.

• 800 de mii de euro este cota de piață a lui Bart Meijers, potrivit Transfermarkt.

Borac Banja Luka și-a început aventura europeană din acest an în primul tur din UEFA Champions League, unde a trecut cu emoții, după penalty-uri de Egnatia, campioana Albaniei, iar în runda următoare a fost eliminată de PAOK și a ”retrogradat” în Europa League, unde a dat peste Klaksvik.

Etichete: play off europa league , bart meijers , borac banja luka