Virgil Ghiță, ”one-man show” în Polonia

• SuperLiga: Sepsi – Universitatea Craiova, duminică, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj – Unirea Slobozia, duminică, 22:00, DGS 1

De altfel, în ultimul meci jucat pentru echipa sa de club, stoperul român a făcut ”show” și a fost cel mai bun om de pe teren.

Virgil Ghiță, gol și assist pentru Craiova în Polonia

În meciul pe care Cracovia l-a jucat, în deplasare, împotriva celor de la Korona Kielce (etapa a 4-a din Ekstraklasa), Virgil Ghiță a fost titular în tabăra oaspeților și a avut o prestație excelentă.

Concret, fundașul central a reușit să marcheze în minutul 37 pentru 1-0 și să ofere un assist la golul secund al Cracoviei înscris în minutul 59 de Mick van Buren. Astfel, cu ajutorul lui Ghiță, Cracovia s-a impus în acest meci cu 2-0 și a pus mâna pe toate cele trei puncte.

• Ghiță a primit un cartonaș galben în minutul 9

Statisticile lui Virgil Ghiță din meciul Korona Kielce – Cracovia

Virgil Ghiță a fost titular pentru Cracovia în toate cele patru etape disputate până acum din acest sezon și a avut evoluții bune. De altfel, și în sezonul trecut fundașul român a fost un om de bază al formației din Ekstraklasa (a jucat în 31 de partide și a marcat patru goluri).

• 1,5 milioane de euro este cota de piață a lui Ghiță, potrivit Transfermarkt
  • până în vara anului 2026 mai are stoperul contract cu Cracovia

Virgil Ghiță a făcut parte, la un moment dat, din circuitul echipei naționale. Însă, fundașul central nu a mai fost convocat la prima reprezentativă din noiembrie 2021, când s-a aflat pe banca României la meciul câștigat cu Liechtenstein, scor 2-0, din preliminariile Cupei Mondiale 2022 din Qatar.

Etichete: polonia , cracovia , ekstraklasa , virgil ghita