Viktor Gyokeres, de neoprit! Starul lui Sporting a înscris şi cu FC Porto şi a ajuns la 7 goluri în 4 meciuri!

Viktor Gyokeres e de neoprit! Starul lui Sporting, cotat la 65 de milioane de euro de transfermarkt.com, a marcat şi în derby-ul cu FC Porto.

Gyokeres a înscris în minutul 72, transformând o lovitură de la 11 metri pe care tot el a obţinut-o. Suedezul a deschis scorul în primul derby din acest sezon din Liga Portugal. Tabela a fost închisă de Geny Catamo. Tânărul de 23 de ani a marcat în minutul 90+3 al meciului. El a şutat splendid, la colţul scurt, fără nicio şansă pentru portarul Diogo Costa.

Gyokeres a marcat în fiecare dintre cele 4 partide în care a jucat în acest sezon de Liga Portugal.

Etapa trecută, Gyokeres a reuşit un hattrick de senzaţie, în victoria cu 5-0 a lui Sporting cu Farense. Suedezul a marcat cu Farense în minutele 27, 41 (din penalty) şi 66.

Gyokeres a deschis scorul cu Farense în minutul 27, profitând de o eroare în apărarea gazdelor. Ulterior, după o lovitură de la 11 metri confirmată cu VAR, atacantul suedez a reuşit „dubla”. Portarul lui Farense, Velho, a ghicit colţul, dar Gyokeres a şutat prea tare pentru ca acesta să intervină.