UEFA a ales! Arbitrul delegat pentru LASK – FCSB

• SuperLiga: FC Botoșani – UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB – Poli Iași, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Pentru a ajunge în faza grupei Europa League, campioana României va trebui să o învingă pe LASK Linz.

Brigadă olandeză la LASK – FCSB

Prima manșă a dublei se joacă în Austria, joi, 22 august, de la ora 20:00, iar UEFA a decis deja brigada de arbitrii.

Astfel, forul european l-a delegat la centru pe Allard Lindhout (36 de ani), olandezul care va fi ajutat de conaționalii Joost van Zulien și Rogier Honig.

Al patrulea arbitru al meciului de pe Raiffeisen Arena va fi Marc Nagtegaal, iar în camera VAR au fost delegați Clay Ruperti și Alex Bos.

Allard Lindhout a arbitrat deja o partidă europeană în acest sezon: Slovan Bratislava – APOEL, scor 2-0, în turul 3 preliminar din Champions League.

Olandezul nu este străin de România. Acesta a fost la centru în partida ”Tricolorilor” contra reprezentativei din Belarus, scor 2-1, din preliminariile EURO 2024.

Nijmegen, Netherlands. 10th Aug, 2024. NIJMEGEN, NETHERLANDS - AUGUST 10: Referee Allard Lindhout reacts during the Dutch Eredivisie match between NEC Nijmegen and FC Twente at Goffertstadion on August 10, 2024 in Nijmegen, Netherlands. (Photo by Broer va
Allard Lindhout / Foto: Profimedia

Gigi Becali nu s-a abținut după FCSB – Sparta Praga 2-3: ”Arbitrul a făcut să fie scorul ăsta”

Imediat după FCSB – Sparta Praga 2-3, Gigi Becali l-a criticat dur pe danezul Morten Krogh, centraul duelul de pe Ghencea.

”Am avut și noi 11 metri. Arbitrul a făcut să fie scorul ăsta. A fost 3-0 la pauză, putea fi 2-1 și să mai marcăm două goluri noi. Ștefănescu a avut un picior în cap, i-a atins capul. Nu s-a dat nimic. A fost invers, la Lixandru, i-a dat galben. A dat cinci minute prelungire, s-a băut apă, s-au făcut șase schimbări, s-a tras de timp. Trebuia să dea opt sau zece minute. A dat cinci minute”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.

Etichete: europa league , fcsb , lask linz , allard lindhout , lask