Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024! Bilanţul românilor, peste aşteptări

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024. Ultimele sportive care au participat la competiţia de la Paris au fost Delvine Melingor, care s-a clasat pe locul şapte la maraton, şi Joan Chelimo Melly, care a abandonat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În total, Team Romania a obţinut nouă medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, un bilanţ peste precedentele două ediţii de Jocuri, de la Tokyo şi Rio de Janeiro, unde românii au câştigat câte patru medalii. Totodată, rezultatele sunt peste aşteptările oficialilor, care îşi propuseseră, la începutul Jocurilor, ca românii să câştige între 6 şi 8 medalii.

Team Romania şi-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice 2024

Team Romania a câştigat trei medalii de aur. David Popovici, la 200 m liber, Andrei Cornea şi Marian Enache, la dublu vâsle masculin şi echipajul de 8+1 feminin, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Petreanu, au câştigat medalia de aur.

Medaliile de argint au fost câştigate de Mihaela Cambei, la haltere, categoria 49 kg, de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, la dublu vâsle feminin, de Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel, la dublu rame feminin, şi de Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, la dublu vâsle feminin, categoria uşoară.

Medaliile de bronz au fost câştigate de David Popovici, la 100 m liber, şi de Ana Bărbosu, la sol. Gimnasta a cucerit bronzul, după apelul câştigat la TAS.