Spania – Germania, LIVE TEXT, de la 19:00 pe digisport.ro. Primul duel tare al ”sferturilor” de la EURO 2024

• Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS 1

Partida se joacă pe MHP Arena (Stuttgart) și va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Spania – Germania, LIVE TEXT, de la 19:00 pe digisport.ro. Duel tare pentru semifinale

Pentru a ajunge în ”sferturi”, Germania a câștigat Grupa A, iar mai apoi a trecut de Danemarca în ”optimi”, scor 2-0.

De cealaltă parte, ”Furia Roja” a câștigat Grupa B a turneului final, iar în următoarea fază a trecut fără probleme de Georgia, scor 3-1.

Cele două formații se luptă pentru un loc în semifinalele competiției, iar cea care se impune va juca împotriva câștigătoarei dintre Portugalia și Franța.

Spania și Germania s-au întâlnit ultima dată la Cupa Mondială din 2022, atunci când au terminat la egalitate meciul al doilea din grupă, scor 1-1. Alvaro Morata a deschis scorul pentru iberici, în timp ce nemții au egalat prin Niclas Fullkrug.

Spania – Germania, LIVE TEXT, de la 19:00 pe digisport.ro. Echipele probabile

Spania (4-3-3): Unai Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Pedri, Rodri, Fabian Ruiz; Yamal, Morata, Williams.

• Selecțioer: Oscar De La Fuente.

Germania (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt; Andrich, Kroos; Musiala, Gündoğan, Wirtz; Havertz

• Selecționer: Julian Nagelsmann

Etichete: spania , campionatul european , germania , euro , spania germania , euro 2024