România – Serbia 1-1 (9-10 d.l.d.d). Tricolorii au pierdut dramatic finala Campionatului European de minifotbal

După ce au trecut de Georgia, cu scorul de 3-0, tricolorii au învins în sferturi țara gazdă, Bosnia. A urmat apoi meciul cu Kazahstan, care a fost menționat anterior. Acesta a fost o reeditare a finalei Campionatului Mondial din 2023.

Echipa națională, care este campioana mondială en-titre, a mai câștigat Campionatul European în 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 şi 2015.

România – Kazahstan 1-1 (3-1 la loviturile de departajare)

România s-a calificat în finala Campionatului European de minifotbal! „Tricolorii” au învins Kazahstan în urma loviturilor de departajare.

Kazahii au condus cu 1-0 după prima repriză, dar Ungur a înscris golul egalizator şi s-a ajuns la loviturile de departajare.

România a transformat de trei ori şi a primit un singur gol, învingând Kazahstanul, aşa cum a făcut-o şi în finala Campionatului Mondial, relatează news.ro.

România va întâlni în finală Serbia, sâmbătă, la Sarajevo.

Tricolorii au câştigat, până acum, de şase ori trofeul continental la minifotbal – în 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 şi 2015.