România – Olanda LIVE TEXT, marți (19:00). “Tricolorii” joacă pentru sferturi la EURO 2024. Echipele probabile

• Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 | “Tricolorii” revin pe Allianz Arena

Duelul pentru sferturi cu Olanda este programat pe Allianz Arena din Munchen, acolo unde România a făcut spectacol în prima etapă, când a învins-o categoric pe Ucraina, scor 3-0.

O victorie în partida de marți ar aduce în sferturile de finală ale Campionatului European o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia.

“Tricolorii” s-au calificat în optimile turneului final din Germania din postura de câştigători ai Grupei E. Olanda s-a clasat pe locul al treilea în Grupa D.

România a trecut pentru a doua oară de faza grupelor la EURO, după ediţia din 2000, însă acum a reuşit să termine pe primul loc.

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 | Cum stăm la duelurile directe

Aceasta va fi cea de-a 15-a confruntare dintre România și Olanda, iar cifrele sunt clar de partea adversarei noastre: 14 meciuri, o victorie România, 3 remize și 10 succese pentru “Portocala mecanică”.

“Tricolorii” au înscris doar de 3 ori în cele 14 dueluri de până acum cu Olanda și au scos mingea din plasă de 29 de ori.

Ultimul duel a avut loc la București, pe 14 noiembrie 2017, un meci amical încheiat cu victoria Olandei, scor 3-0, după reușitele lui Memphis Depay (47), Ryan Babel (56) și Luuk de Jong (81).

Olanda a câștigat ultimele 4 partide cu România, în care a marcat 13 goluri și a primit unul singur. Seria a început la EURO 2008, când naționala lui Marco van Basten a învins trupa condusă pe atunci de Victor Pițurcă, scor 2-0 (Klaas-Jan Huntelaar ’54 și Robin van Persie ’87).

Singurul succes al României în fața Olandei datează din preliminariile pentru EURO 2008. “Tricolorii” lui Victor Pițurcă se impuneau la limită, la Constanța, scor 1-0, în martie 2007, grație reușitei lui Dorin Goian (71). România a câștigat atunci Grupa G, la 3 puncte distanță de Olanda.

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 | Supercomputerul Opta a făcut predicția

Olanda este cotată cu prima şansă la victorie în meciul cu România, din optimile de finală ale Campionatului European 2024, conform supercomputerului Opta.

În ciuda faptului că este un duel între o câștigătoare de grupă (România) și o formație care a încheiat pe locul 3 (Olanda), “Portocala mecanică” este mare favorită în această confruntare.

Supercomputerul Opta îi dă naționalei lui Roneld Koeman 62,8% șanse de victorie în 90 de minute.

România a câștigat în timpul regulamentar în 15,3% dintre simulările făcute de Supercomputerul Opta, în timp ce în 21,9% dintre cazuri partida s-a încheiat la egalitate.

De asemenea, predicția Supercomputerului Opta este că Olanda se va califica în sferturi în proporție de 67,6%. De cealaltă parte, “Tricolorii” au 32,4% șanse de a ajunge în următoarea fază a turneului final din Germania.

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 | Edi Iordănescu : “Tot ce am cucerit până acum am cucerit cu realism: da, Olanda e favorită!

Selecţionerul României, Edi Iordănescu, a transmis un mesaj, prin intermediul site-ului oficial al FRF, în care a afirmat că Olanda, adversara din optimile de finală ale EURO 2024, este favorită şi a subliniat că pentru a obţine calificarea jucătorii săi trebuie să dea dovadă de unitate în fiecare secundă şi sacrificiu total.

“În mod cert ne aflăm în faţa celei mai mari provocări din parcursul nostru împreună. O spune istoricul duelurilor cu Olanda, o spun valorile individuale ale adversarului, experienţa lui uriaşă în astfel de contexte la acest nivel. Tot ce am cucerit până acum am cucerit cu realism: da, Olanda e favorită. Iar tot ce am cucerit până acum am cucerit prin unitate, ambiţie şi sacrificiu.

Acum e nevoie de unitate în fiecare secundă, ambiţie fără precedent şi sacrificiu total într-o singură direcţie. Dacă înaintea fiecărui meci de la EURO am spus că băieţii sunt pregătiţi, acum spun că sunt pregătiţi, dar e nevoie şi de un răspuns din partea lor pe care nu pot să-l ofer decât după meci. Un răspuns pe care nimeni nu ni-l poate oferi acum în afară de ei: cât de tare ne dorim mai mult?”, a afirmat Iordănescu.

“Ceea ce am obţinut până acum nu e deloc puţin. Dar cei care îşi iau soarta în propriile mâini, ca bărbaţi adevăraţi, sunt cei care nu se mulţumesc nici cu mult, nici cu puţin. Sunt cei care vor tot! Când milioane de români cântă în acelaşi timp cu jucătorii imnul nostru, e un vers care azi contează mai mult ca oricând pentru noi: ‘Acum ori niciodată, croieşte-ţi altă soarte’.

E un meci de acum ori niciodată, acesta e adevărul. Cu care te întâlneşti o dată în viaţă. Iar dacă grupul va reacţiona după chipul în care a fost construit şi a performat, atunci îşi va croi cu adevărat o soartă. Un destin”, a mai spus Edi Iordănescu.

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 | Echipele probabile:

• România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu – M. Marin – Man, R. Marin, Stanciu, Mihăilă – Drăguș
  • Selecționer: Edi Iordănescu
  • Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Frimpong, Depay, Gakpo
  • Selecționer: Ronald Koeman

România – Olanda LIVE TEXT, la EURO 2024 |  Ce scrie site-ul UEFA

UEFA a analizat cele 16 echipe calificate în faza optimilor de finală, iar despre ”Tricolorii” antrenați de Edi Iordănescu a scris că au misiunea de egala performanța de la EURO 2000.

”România a ajuns în faza eliminatorie a unui EURO pentru prima dată în 24 de ani și a făcut acest lucru cu stil, câștigând Grupa E. Victoria lor cu 3-0 asupra Ucrainei a fost un punct culminant, echipa lui Edward Iordănescu punând în scenă un spectacol ofensiv, în fața fanilor lor minunați din Munchen.

Sarcina lor acum este să imite sau chiar să meargă mai bine decât faimoasa echipă de la EURO 2000, care a ajuns în sferturile de finală înainte de a fi învinsă de Italia”, au scris cei de la UEFA despre echipa națională a României.

Tabloul optimilor de la EURO 2024

tablouoptimieuro2024
Tabloul optimilor de la EURO 2024, la 1 iulie / Foto: Sofascore

Etichete: romania , olanda , romania olanda live text , optimi euro 2024 , program euro 2024 , meciuri euro 2024 , romania-olanda euro 2024