RB Leipzig – Juventus 2-3. Oaspeții au câștigat în inferioritate numerică

• Europa League: PAOK – FCSB, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Aston Villa – Bayern, joi, 22:00, DGS 2

Confruntarea dintre cele două echipe a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 4. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

RB Leipzig – Juventus 2-3. Italienii au marcat două goluri în inferioritate numerică

În prima parte a jocului, în minutul 30, nemții au deschis scorul prin Sesko, care a punctat din careu, după o pasă primită de la Openda.

Repriza secundă i-a găsit pe oaspeți în atac, iar Vlahovic nu l-a mai iertat pe Gulacsi și a dus scorul la 1-1, în minutul 50.

Nouă minute mai târziu, portarul lui Juventus, Di Gregorio, a fost eliminat pentru un henț comis în afara careului, în încercarea de a-l opri pe Openda să marcheze un gol.

Germanii au profitat de omul în plus pe teren și au trecut din nou la conducerea jocului, prin Sesko, care a punctat în minutul 65. Juventus nu s-a lăsat intimidată de ofensiva lui RB Leipzig și a dus scorul la 2-2 prin Vlahovic, în minutul 68.

Lovitura de grație au dat-o tot italienii, când Conceicao a punctat golul victoriei din pasa lui Fagioli.

Astfel, Juventus a reușit să câștige cu scorul de 3-2 în fața lui RB Leipzig, în inferioritate numerică. Trupa condusă de Thiago Motta are 6 puncte după primele două etape din Liga Campionilor și se clasează pe locul 7.

De partea cealaltă, RB Leipzig nu a reușit să câștige niciun meci în noul format al competiției și se poziționează pe locul 29, după două runde.