Fotbal

Qatar-Iordania 3-1, în marea finală a Cupei Asiei. Gazdele și au apărat cu succes trofeul

Iordania și Qatar s-au întâlnit, astăzi, la Doha, în marea finală a Cupei Asiei. Qatar s-a impus cu scorul de 3-1, după un meci în care a primit trei lovituri de la 11 metri.

Akram Afif a fost eroul finalei, jucătorul celor de la Al-Sadd a reușit să transforme toate cele trei lovituri de la 11 metri de care au beneficiat gazdele. Golurile lui Afif au fost marcate, în minutele 22, 73 și 90+5.

Iordania, echipă aflată pentru prima dată în finala Cupei Asiei, restabilise egalitatea la 1-1 prin golul înscris de Yazan Al Naimat, în minutul 67.

Qatar e prima țară după Japonia în 2004 care își apără titlul la Cupa Asiei. La finala din 2019, Qatar s-a impus cu 3-1 în fața Japoniei.

Următaorea ediție a Cupei Asiei va avea loc în 2027 și se va desfășura în Arabia Saudită, ca o pregătire pentru Cupa Mondială din 2030.