Parma – Cagliari 2-3. Românii din Serie A au făcut spectacol! Man și Marin, un gol de fiecare

• admin

• Champions League: Stuttgart – Sparta Praga, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Arsenal – PSG, marți, 22:00, DGS 1

A fost un meci în care au fost implicați trei fotbaliști români: Valentin Mihăilă, înlocuit la pauză, Dennis Man, autorul unui gol și integralist, iar din tabăra oaspeților Răzvan Marin, care a înscris și el un gol la două minute după ce a intrat pe teren.

În urma acestui rezultat, Parma se clasează pe locul 15, cu 5 puncte, în timp ce Cagliari e pe 17, cu același punctaj.

VIDEO cu rezumatul meciului Parma – Cagliari 2-3:

Parma – Cagliari, 2-3

Min. 90+4: Final de meci.

Min. 90+4: Ocazie Parma. Man semnează ultima șansă a meciului, cu o execuție ratată, din drop.

Min. 88: GOOOL Cagliari! Piccoli îi readuce pe oaspeți în avantaj la doar un minut după egalare.

Min. 87: GOOOL Parma! Hernani restabilește egalitatea din penalty, deși Scuffet reușise să ghicească colțul.

Min. 76: GOOOL Cagliari! Marin reușește o superexecuție, la două minute după schimbare.

Min. 74: Schimbare Cagliari. Marin intră pe teren în locul lui Luvumbo.

Min. 66: Ocazie Parma. Man îi pune golul pe tavă lui Sohm, dar colegul său șutează foarte slab.

Min. 62: GOOOL Parma! A treia oară e cu noroc! Man reia din prima și de data aceasta înscrie.

Min. 60: Ocazie Parma. Man preia foarte bine și trage în cros, însă nu nimerește cadrul porții.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 46: Mihăilă iese de pe teren și îi cedează locul lui Almqvist.

Min. 45+1: Final de primă repriză.

Min. 36: Ocazie Parma. Man iese la rampă pentru prima dată, dar șutul său de la distanță se duce pe lângă poartă.

Min. 34: GOL Cagliari! Zortea îl învinge pe Suzuki, iar de această dată VAR-ul nu mai are ce să verifice.

Min. 16: Ocazie Parma. Mihăilă ajunge într-o poziție periculoasă și șutează, dar nu reușește să înscrie.

Min. 6: GOL anulat Cagliari! Mina înscrie de pe linia porții, după ce un coleg a trimis mingea în bară, cu o lovitură de cap. Însă, VAR a anulat reușita pentru ofsaid.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

• Parma: Suzuki – Del Patro, Osorio, Balogh, Valeri – Hainaut, Bernabe – Man, Hernani, Mihăilă – Bonny
    Rezerve: Corvi, Chichizola, Valenti, Di Chiara, Leoni, Coulibaly, Keita, Cmara, Sohm, Almqvist, Mohamed, Charpentier
    Antrenor: Fabio Pecchia
  • Cagliari: Scuffet – Zappa, Mina, Luperto – Zortea, Makoumbou, Adopo, Viola, Obert – Luvumbo – Piccoli
    Rezerve: Augello, Azzi, Ciocci, Deiola, Felici, Gaetano, Marin, Mutandwa, Palomino, Prati, Sherri
    Antrenor: Davide Nicola

Știrea inițială:

Înaintea meciului direct, Parma este pe locul 15 în Serie A, cu 5 puncte obținute în 5 etape, în timp ce Cagliari e ultima clasată, cu două puncte.

Parma a început extraordinar sezonul, cu egal cu Fiorentina și victorie cu Milan, cu Dennis Man de fiecare dată pe lista marcatorilor, dar au urmat două eșecuri, la Napoli și cu Udinese. Etapa trecută, Parma a obținut un punct la Lecce, după un gol marcat la ultima fază.

Cagliari, în schimb, a făcut două remize în primele două runde, cu AS Roma și Como, dar în ultimele trei etape a pierdut toate meciurile jucate, la Lecce, cu Napoli și Empoli.

Parma – Cagliari va avea pe teren din primul minut, aproape sigur, trei fotbaliști români. Dennis Man și Valentin Mihăilă sunt anunțați titulari la gazde, în timp ce Răzvan Marin va începe, foarte probabil, la sarzi.

Etichete: cagliari , parma , razvan marin , dennis man , valentin mihaila