Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia! Doi titulari s-au accidentat în victoria categorică cu Croaţia

Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia, din Grupa B de la EURO 2024. Doi titulari ai naţionalei lui Luis de la Fuente au ieşit accidentaţi din partida cu Croaţia.

Spania a „distrus-o” pe Croaţia, în primul meci al Grupei B. Ibericii s-au impus cu 3-0, Alvaro Morata, Fabian Ruiz şi Dani Carvajal reuşind să marcheze.

Panică pentru Spania, înaintea duelului „de foc” cu Italia

Chiar unul dintre marcatorii partidei, şi căpitanul Spaniei, Alvaro Morata, a ieşit accidentat din duelul cu Croaţia. Atacantul lui Atletico Madrid a simţit un discomfort la piciorul drept în minutul 67 al partidei, şi a fost înlocuit imediat de Mikel Oyarzabal.

Al doilea jucător care s-a confruntat cu probleme medicale în meciul cu Croaţia a fost Rodri. Mijlocaşul lui Manchester City a fost schimbat în minutul 85, în locul său fiind trimis în teren Zubimendi.

Presa din Spania anunţă faptul că accidentările celor doi jucători nu sunt grave şi ar putea evolua totuşi în duelul cu Italia. În privinţa lui Rodri există mai multe semne de întrebare, dat fiind faptul că mijlocaşul este jucătorul din lotul Spaniei cu cele mai multe minute bifate în acest sezon. În meciul cu Croaţia, Rodri a ajuns la nu mai puţin de 5000 de minute petrecute pe teren, în această stagiune.