Oțelul – Sepsi 2-0. Covăsnenii, patru eșecuri consecutive. Gălățenii au egalat la puncte liderul SuperLigii

30.08.2024, 22:59

• Liga 2: BihorReșița, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: OțelulSepsi, vineri, 21:00, DGS 1

Oțelul Galați a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0, pe teren propriu, în cadrul etapei a opta din SuperLiga României

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Oțelul – Sepsi 2-0. Elevii lui Dorinel Munteanu au egalat la puncte liderul SuperLigii

În urma acestui rezultat, Oțelul Galați a egalat-o la puncte pe ”U” Cluj, care este liderul SuperLigii, 15 puncte, dar care are un golaveraj mai bun. De cealaltă parte, Sepsi a ajuns la patru înfrângeri consecutive și ocupă poziția a 11-a, cu opt puncte.

Alexandru Pop, care a reușit o ”dublă” a fost cel care a adus victoria formației lui Dorinel Munteanu. Atacantul gălățenilor a marcat ambele goluri în prima repriză, minutul 22 și 42.

Este important de precizat că Sepsi a încheiat prima parte a jocului fără nicio ocazie de remarcat. Situația s-a schimbat în partea secundă, dar elevii lui Bernd Storck nu au reușit să puncteze pe tabelă.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul Galați – Sepsi 2-0:

Clasamentul SuperLigii, după Oțelul – Sepsi 2-0

clasament
Clasament SuperLiga, după Oțelul Galați – Sepsi 2-0 / Foto: Digi Sport

În acest moment, Oțelul Galați se află pe locul al patrulea în clasament, cu 12 puncte, dar și cu un meci în minus. Dacă obține victoria, echipa lui Dorinel Munteanu ajunge pe primul loc, la egalitate de puncte cu U Cluj.

De cealaltă parte, Sepsi are 8 puncte în cele 7 etape jucate. Mai mult, covăsnenii nu au mai câștigat de șase partide, iar Bernd Stock are postul în pericol.

Dorinel Munteanu a semnat prelungirea contractului cu Oțelul Galați până în 2027

”Neamțul” este neînvins și a reușit 3 victorii și 3 rezultate de egalitate, în noua stagiune a SuperLigii.

Pentru a recompensa rezultatele bune din ultimii ani de la Oțelul Galați, șefii clubului au decis să îi prelungească contractul lui Dorinel Munteanu. În cursul zilei de miercuri, 28 august, ”Munti” și oficialii gălățeni au ajuns la un comun acord, iar tehnicianul a semnat prelungirea contractului până în anul 2027.

Prelungirea acestui contract este o onoare pentru mine și un pas natural în acest proiect frumos. De când am preluat echipa în 2021, am simțit o legătură specială cu clubul și suporterii săi.

Am reușit împreună cu echipa să aducem Oțelul înapoi în SuperLigă și sunt convins că vom putea să ne atingem și alte obiective ambițioase. Pentru mine, continuitatea în acest proiect este cheia succesului și mă bucur să pot continua să dezvolt această echipă și să ne fixăm noi obiective îndrăznețe”, a declarat Dorinel Munteanu după ce a semnat un nou contract cu Oțelul, potrivit ascotelul.ro.