”No Klopp, no party”. Liverpool, eșec la primul meci sub comanda lui Arne Slot

• SuperLiga: Universitatea Craiova – UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid – CFR Cluj, sâmbătă, 22:00, DGS 1

În locul tehnicianului german, ”Cormoranii” l-au instalat pe Arne Slot (45 de ani), cel care în stagiunea precedentă a pregătit-o pe Feyenoord.

Însă, se pare că venirea antrenorului olandez, cel puțin pentru moment, nu a fost una de bun augur pentru Liverpool

Liverpool, înfrângere 0-1 cu Preston, la primul meci al lui Arne Slot

În cursul zilei de vineri (19 iulie), Liverpool a disputat, cu porțile închise, un meci amical cu Preston (formație din Championship – liga a 2-a din Anglia), pe care l-a pierdut, scor 0-1.

Unicul gol al partidei a fost marcat de internaționalul irlandez Robbie Brady (32 de ani) în minutul 40, cu un ”lob incredibil de 40 de metri”, notează cei de la SportBible

În această partidă de pregătire, Arne Slot ”a rulat” majoritatea jucătorilor din cadrul lotului. De altfel, olandezul a decis să trimită în fiecare repriză câte o distribuție diferită.

Printre jucătorii ”cu nume” care au evoluat împotriva lui Preston s-au numărat Dominik Szoboszlai (23 de ani), Mohamed Salah (32 de ani) și Harvey Elliott (21 de ani).

Jucătorii folosiți de Liverpool în amicalul cu Preston: Jaros (Davies 46) – Bradley (Stephenson 46), Van den Berg (Nallo 46), Quansah (Phillips 46), Tsimikas (Chambers 46 (Beck 75)) – Jones (Bajcetic 46), Elliott (Morton 46), Szoboszlai (Endo 33 (Nyoni 75)) – Doak (Koumas 46 (Blair 75)), Salah (Gordon 46), Carvalho (McConnell 46).