„Ne puteţi spune de ce l-aţi schimbat pe Niţă cu Târnovanu?” Răspunsul tranşant al lui Mircea Lucescu: „Sunt obligat să fac asta”

La primul nostru meci, la Kosovo, am putut să facem un joc care ne-a favorizat, controlând partida. Aici a trebuit să facem faţă unui joc fizic, extrem de agresiv. Mai ales în duelurile individuale, unde ei au fost mai puternici. E starea lor naturală, sunt calităţile lor naturale.

Terenul i-a ajutat pentru că noi nu am putut să facem un joc de pase, aşa cum era normal, ducând jocul pe tehnică şi nu pe o confruntare fizică. Din asta a rezultat o superioritate a adversarilor, dar care a fost anihilată de dorinţa noastră extraordinară de a câştiga acest meci.

„Hagi, Mitriţă şi Alibec au contribuit decisiv la câştigarea meciului”

Cei care au intrat şi-au făcut din plin datoria. Au contribuit decisiv la câştigarea meciului şi Hagi, şi Mitriţă, şi Alibec, putem spune.

Am obţinut acest rezultat, 3-1. Am avut şi puţină şansă, şi la VAR, că până la urmă a decis în favoarea noastră. Şi era normal să decidă, pentru că amândouă au fost în favoarea noastră. Dar putea să fie şi altfel.

Am luat acele 3 puncte. Una peste alta sunt mulţumit. Vine o dublă în deplasare. Am vorbit cu jucătorii de evoluţia lor la cluburi şi capacitatea lor de a se organiza de aşa manieră pentru a face faţă la amândouă, şi la echipa naţională, şi la cluburi, unde trebuie să joace”, a mai declarat Mircea Lucescu pentru AntenaSport.

România – Lituania 3-1! Mircea Lucescu continuă seria perfectă pe banca naționalei! Mihăilă, Marin și Mitriță au făcut spectacol

Naţionala României a învins echipa Lituania, scor 3-1 (1-1), luni seară, în primul meci al selecţionerului Mircea Lucescu pe teren propriu de la revenirea la cârma tricolorilor. Pentru România au marcat Valentin Mihăilă, Răzvan Marin şi Alexandru Mitriţă, iar pentru Lituania a înscris Kucys.

Partida de pe Stadionul Steaua a început perfect pentru tricolori, care au deschis scorul în minutul 4, după o pasă excelentă a lui Stanciu, finalizată de Valentin Mihăilă. Lituanienii au replicat printr-o dublă ocazie la poarta lui Târnovanu, în minutul 29, dar portarul nostru a fost la post. Drăguş a trimis puţin pe lângă poartă două minute mai târziu, dar oaspeţii au egalat în minutul 34, prin Kucys, la o acţiune de atac care a surprins defensiva tricoloră. Târnovanu a mai scos odată, în minutul 57, însă lituanienii au reuşit să înscrie în minutul 78. Intrat de doar câteva minute, Antanavicius a înscris cu capul, dar după verificarea VAR golul a fost anulat.