Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final

Fundaşi: Gonzalo Montiel, Nahuel Molina, Leonardo Balerdi, Cristian Romero, Germán Pezzella, Lucas M. Quarta, Nicolás Otamendi, Lisandro Martínez, Marcos Acuña, Nicolás Tagliafico şi Valentín Barco.

Mijlocaşi: Guido Rodríguez, Leandro Paredes, Alexis Mac Allister, Rodrigo De Paul, Exequiel Palacios, Enzo Fernández, Giovani Lo Celso, Ángel Di María şi Valentin Carboni.

Atacanţi: Lionel Messi, Ángel Correa, Alejandro Garnacho, Nicolás González, Lautaro Martínez şi Julián Álvarez.

Lionel Messi, gol și cinci pase decisive într-o singură repriză

La începutul acestei luni, Lionel Messi a reușit un gol și cinci pase decisive într-o singură repriză, în meciul Inter Miami – New York Red Bulls, scor 6-2. Starul argentinian a dat recital și a „distrus” două recorduri din MLS.

Messi a marcat un gol în minutul 50 și i-a oferit două assist-uri lui Rojas. Finalul de meci a fost unul pur și simplu uluitor. L-a ajutat pe Luis Suarez să înscrie un hat-trick în decurs de 12 minute. De fiecare dată i-a pasat decisiv fostului vârf al lui Liverpool.

Lionel Messi a doborât două recorduri în campionatul Statelor Unite. A fost primul jucător cu 5 assist-uri într-un singur meci, dar și primul care contribuie la 6 goluri!

Argentinianul are cifre fabuloase în acest sezon. A ajuns la 10 goluri și 12 pase decisive în numai 8 meciuri.