Jaqueline Cristian, victorie în primul tur în proba de dublu de la US Open alături de Angelica Moratelli

• Cupa României: Metalul Buzău”U” Cluj, joi, 17:00, DGS 1

• Conference League: PafosCFR, joi, 20:00, DGS 1

Jucătoarea de tenis din România și italianca le-au învins în turul inaugural pe favoritele numărul 16 Ulrikke Eikeri/Ingrid Neel (Norvegia/Estonia) cu scorul de scor 6-3, 6-4.

Jaqueline Cristian s-a calificat în turul doi în proba de dublu de la US Open

Meciul a durat o oră şi jumătate.

În turul secund, Jaqueline Cristian şi Angelica Moratelli vor înfrunta perechea care se va impune în meciul Petra Martic/Shelby Rogers (Croaţia/SUA) – Ajla Tomljanovic/Viktoriya Tomova (Australia/Bulgaria).

Odată cu calificarea în turul doi Jaqueline Cristian și partenera sa şi-a asigurat un premiu de 40.800 de dolari, potrivit Agerpres.

Tot la dublu vor mai evolua două românce, Monica Niculescu şi chinezoaica Hanyu Guo (contra cuplului britanico-ceh Maia Lumsden/Anna Siskova), respectiv Gabriela Ruse şi ucraineanca Marta Kostiuk (împotriva perechii ucraineano-americane Katerina Baindl/Katie Volynets).

Jaqueline Cristian – Daria Kasatkina 2-6, 4-6. Românca, OUT în primul tur la US Open! Primește 100.000 de dolari

Jaqueline Cristian s-a văzut învinsă încă din primul tur de către sportiva din Rusia, care era considerată favorita clară a partidei.

Kasatkina și-a respectat statutul și a tranșat soarta partidei într-o oră și 17 minute de joc. Primul set a fost adjudecat de rusoaică în 36 de minute, în timp ce al doilea a durat puțin mai mult, 41 de minute.

Pentru participarea la turneul din America, Jaqueline Cristian va primi suma de 100.000 de dolari, în timp ce rusoaica va încasa cu 40.000 de dolari mai mult pentru calificare.

Etichete: us open , jaqueline cristian