Jaqueline Cristian – Barbora Krejcikova, LIVE VIDEO, 16:45, Digi Sport 2. Românca își continuă aventura la Madrid

• SuperLiga: Dinamo – Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad – Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În calificări, Jaqueline Cristian a trecut de McCartney Kessler și Daria Saviile, iar în primul meci de pe taboul principal a triumfat contra jucătoarei agdalena Frech (26 de ani, locul 51 WTA). Scorul final a fost 7-5, 6-2, după o oră și 45 de minute de joc. Românca a fost condusă cu 5-1 în primul set, dar și-a adjudecat victoria după ce a câștigat 11 game-uri consecutive.

Jaqueline Cristian – Barbora Krejcikova, LIVE VIDEO, 16:20, Digi Sport 2. Cehoaica este cotată drept favorită

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în ianuarie 2022, la turneul de la Sydney, din Australia. Jucătoarea din Cehia și-a adjudecat partida din sferturi într-o oră și 38 de minute de joc, cu 2-0 la seturi, scor 6-1, 7-5.

Chiar dacă Krejcikova este cotată drept favorită, românca vine cu moral bun la această partidă și speră să-și continue parcursul bun de până acum.

Dacă va triumfa în această partidă, Jaqueline Cristian va juca în următorul tur contra câștigătoarei dintre Danielle Collins și Olga Danilovic.

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, acaparate de emoții după ce au învins Ucraina

România s-a calificat la turneul final al Billie Jean King Cup datorită succesului înregistrat de perechea de dublu formată din Ana Bogdan și Jaqueline Cristian în fața lui Lyudmyla Kichenok și Nadiia Kichenok, scor 6-2, 7-6 (7), în confruntarea decisivă.

La finalul partidei, cele două sportive au fost vizibil emoționate și cu greu și-au găsit cuvintele.

”Nu știu ce am făcut. Nu îmi dau seama. Am văzut mingea și am lovit-o. Am zis că trebuie să o trimit cross. Sunt pregătită. Încă mai am energie. Am făcut-o pentru România.”, a spus Ana Bogdan.

Jaqueline Cristian a ținut să le transmită un mesaj de mulțumire suporterilor români care le-au susținut în aceste două zile. De asemenea, Cristian a subliniat că sprijinul publicului a făcut diferența.

”Eram pe val și am luptat până la final. Suntem foarte fericite și recunoscătoare că românii ne-au încurajat. V-am auzit pe toată durata meciului și a contat foarte mult. Asta a făcut diferența.

Vă mulțumim foarte mult. Vom merge la Sevilla cu aceeași pasiune, cu același spirit de echipă și nu va conta nimic. Nimic nu este gata până meciul nu se termină.”, a completat Jaqueline Cristian.

Etichete: turneul de la madrid , jaqueline cristian