Italienii i-au lăudat pe ”tricolorii” din Serie A. Man și Mihăilă s-au aflat ”printre vedetele serii”

Elevii lui Mircea Lucescu, selecționerul revenit pe banca naționalei după 38 de ani, și-au adjudecat victoria pe un stadion lipsit de suporteri români. Într-un cadru animat de fluierături și huiduieli, ”tricolorii” au reușit să înscrie de trei ori în poarta kosovarilor.

Primul care a deschis scorul a fost Dennis Man, în minutul 40, urmat de Răzvan Marin, care a executat un penalty în minutul 51. Cel care a marcat golul cu numărul trei a fost Denis Drăguș, în minutul 82.

Man, Mihăilă și Marin, lăudați de italieni după victoria cu Kosovo

Doi dintre ”tricolori”, Dennis Man și Valentin Mihăilă, nu sunt colegi doar în cadrul primei reprezentative, dar și la echipa de club. Cei doi evoluează pentru Parma, club din Serie A.

La finalul meciului câștigat cu Kosovo, la Priștina, presa din Italia a reacționat și i-a lăudat pe cei doi fotbaliști.

”România a avut un mare succes la debutul în această ediție de Nations League. Echipa României a trecut de Kosovo cu 3-0, cu goluri în fiecare repriză. Printre vedetele serii au fost cei doi atacanți de la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Primul, în special, a marcat golul care a deschis scorul, din assist-ul lui Răzvan Marin de la Cagliari. Tot Marin a stabilit scorul de 2-0 dintr- lovitură de pedeapsă. Și Mihăilă s-a descurcat bine, dar a lovit bara”, au spus cei de la Parma Live.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor

1. România: 3 p (3-0)
2. Cipru: 3 p. (1-0)
3. Lituania: 0 p. (0-1)
4. Kosovo: 0 p. (0-3)

Următorul meci al naționalei lui Mircea Lucescu va avea loc pe teren propriu, pe 9 septembrie, când România va întâlni Lituania de la ora 21:45, pe Stadionul Steaua.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.