Irina Begu – Arantxa Rus 6-2, 7-5. Românca s-a calificat în ”sferturi” la Palermo

• Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:30, DGS 1

Meciul a pitut fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 2, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Irina Begu – Arantxa Rus 6-2, 7-5

UPDATE: Irina Begu s-a impus în meciul cu Arantxa Rus. A câștigat și al doilea set, 7-5, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Palermo.

UPDATE: A început setul secund.

UPDATE: Irina Begu și-a adjudecat fără probleme primul set, cu scorul de 6-2. Doar de 39 de minute a avut nevoie jucătoarea din România pentru a câștiga primul set în fața lui Arantxa Rus.

UPDATE: A început meciul.

Irina Begu are un moral mai bun, după ce în primult tur a turneului a surclasat-o pe spaniola Marina Bassols Ribera cu 6-0, 6-0! De cealaltă parte, olandeza a trecut în trei seturi de Martina Trevisan, scor 6-7 (5-7), 6-4, 6-2.

Înaintea confruntării de azi de la Palermo, cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată în circuit WTA, în 2013, când Irina Begu s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-2, în primul tur de la Australian Open.

Competiția din Italia este dotată cu premii totale de 232.244 de euro, iar Irina Begu a câștigat titlul la Palermo în 2022.

Este important de precizat că la Palerma joacă și Jaqueline Cristian (26 de ani, 66 WTA), care este a şaptea favorită a turneului. Jaqueline a învins-o în primul tur pe argentinienca Julia Riera (22 de ani, 113 WTA), scor 6-3, 6-2, și va juca în ”optimi” cu Lucia Bronzetti.

Etichete: irina begu , arantxa rus , palermo wta