Fotbal

FCU Craiova-Dinamo 2-1, în etapa 24 din Superligă. ,,Câinii ” sunt pe ultimul loc și rămân fără victorie în 2024

FCU Craiova și Dinamo s-au întâlnit , în această seară, în Bănie, în cadrul rundei cu numărul 24. Oltenii s-au impus la limita, scor 2-1 și au reușit prima victorie a anului.

Bahassa a deschis scorul în minutul 13 cu un șut din afara careului ce nu i-a dat nicio șansă lui Golubovic. Bauza a dublat avantajul gazedelor în minutul 52, după un câlcăi de pus în ramă.

Scorul final al meciului a fost stabilit de Politic, în minutul 63, atunci când a marcat cu un șut din afara carelului profitând și de o greșeală a lui Gurău. ,,Câinii roșii” puteau să obținută un rezultat pozitiv, dar șutul lui Gregorie din interiorul carelui a lovit doar bara porții.

În urma acestui rezultat,FCU Craiova a urcat pe locul 10 în SuperLiga, cu 30 puncte. De partea cealaltă, Dinamo este ultima, cu 16 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Echipele de start la FC U Craiova- Dinamo

FC U Craiova: Gurău – R. Negru, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas – V. Achim, Dr. Albu – Sidibe, Bauza, Bahassa – Blănuță. Rezerve: R. Popa – M. Enache, Lekiatas, Padula, Asamoah, Buta, M. Ilie, Vl. Pop, Blidar, Ibrahim. Antrenor: Giovanni Costantino

Dinamo: Golubovic – Lucas, Velkovski, Patriche – Cr. Costin, Ilic, Pavicic, Bordușanu – Abdallah, Gregorio, D. Politic. Rezerve: Răilean, Began – Gnahore, D. Iglesias, D. Irimia, P. Neagu, A. Bani, R. Grigore, Dr. Irimia, Milanov. Antrenor: Zeljko Kopic

Dinamo e pe ultimul loc în Superligă și e din ce în ce mai aproape de revenirea în Liga a II-a

După această partidă, trupa din Ștefan cel Mare a ajuns la 3 înfrângeri consecutive și a ajuns lanterna roșie a Superligii. Pentru Dinamo urmează un program infernal cu meciuri contra celor de la Farul Constanța, Oțelul Galați și CFR Cluj.