Discursul de campion al lui David Popovici, la revenirea în România: ”N-ar fi prea înțelept din partea mea”

• Media: Digi Sport Special, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, sâmbătă, 18:00, DGS 1

David Popovici a cucerit medalia de aur atât la proba de la 100 de metri liber, cât și la cea de 200 de metri liber.

Ce a spus David Popovici la revenirea în România, după medaliile câștigate la Belgrad

După ce a dovedit încă o dată cât de bun este în bazinul de înot, David Popovici a fost campion și la declarații. Românul nu a vrut să le ia din merite rivalilor săi, iar acum se gândește la Jocurile Olimpice de la Paris.

”Mă bucur că sunt înapoi în ţară. Mă bucur să le adaug în palmares. Ca întotdeauna, nu m-am dus setat să iau medalii. Dar mă bucur că am înotat destul de bine şi că am luat medalii. M-am concentrat pe cursele noastre, am stat focusaţi şi ne-a ieşit bine.

Am rivali, cred că n-ar fi prea înţelept din partea mea să spun că nu am rivali, am rivali pe orice continent, inclusiv în Europa.

Cu cât e mai greu de obţinut, cu atât este mai frumos dacă ne iese cum ne dorim. Nu ne-am pregătit mult pentru competiţia asta pentru că a fost încă un pas pentru Jocurile Olimpice.

Ne-am întrecut aşteptările, nu ne-am aşteptat să scoate nişte timpi atât de buni. Mi-a oferit mai multă încredere treaba asta, cred că sunt bun, am mai multă încredere acum în mine. Până la urmă există viaţă şi în afara bazinului. E doar o competiţie.

De abia aştept Jocurile Olimpice, dar aştept şi vacanţele. Mă simt bine să am medaliile în palmares. Nu ştiu dacă pot fi mai rapid, eu nu am aşteptări, avem doar obiective. Pentru două sutimi sau o zecime”, a spus David Popovici, la sosirea în România.

David Popovici, AUR în proba de 200 de metri liber de la Campionatele Europene

Popovici, deţinătorul titlului, s-a impus la o mare diferenţă, cu timpul de 1 min 43 sec 13/100, inferior performanţei realizate în urmă cu doi ani la Roma (record al competiţiei – 1 min 42 sec 97/100).

Pe locul secund s-a clasat lituanianul Danas Rapsys, în 1 min 45 sec 65/100, podiumul fiind completat de elveţianul Antonio Djakovic, 1 min 46 sec 32/100.

Românul a fost cu trei secunde mai rapid decât în semifinale (1 min 46 sec 15/100), notează Agerpres.

• La Europenele din 2022 de la Roma, România a obţinut două medalii de aur, ambele prin David Popovici, la 100 m şi 200 m liber.

Etichete: david popovici , aur david popovici