CS Mioveni – FC Botoșani 0-1. Moldovenii au câștigat barajul și rămân în SuperLigă

24.05.2024, 22:06

• Handbal: Flensburg – Dinamo, sâmbătă, 16:00, DGS 1

• Baraj Superliga: Univ. Craiova – U Cluj, duminică, 20:00, DGS 1

FC Botoșani a învins-o, în deplasare, pe CS Mioveni, scor 1-0, în returul barajului de menținere/promovare și a rămas în SuperLigă.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Sebastian Mailat (minutul 75).

În meciul tur, disputat la Botoșani, moldovenii s-au impus cu același scor în fața argeșenilor, 1-0. Astfel, la general, FC Botoșani s-a impus în fața lui CS Mioveni cu 2-0 și și-a asigurat rămânerea în SuperLiga.

CS Mioveni – FC Botoșani 0-1. Trupa lui Bogdan Andone rămâne în SuperLiga

În prima repriză a duelului de la Mioveni, oaspeții de la FC Botoșani au început mai bine și au reușit să-și creeze prima ocazie în minutul 20 prin Eduard Florescu, care a șutat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea sa a fost respinsă de goalkeeperul gazdelor Flavius Croitoru.

Botoșănenii au continuat să preseze și și-au creat a doua ocazie din acest meci prin Aldair, care a șutat la colțul scurt, dar același Croitoru a respins mingea în corner.

În repriza a doua, tot Botoșani a fost echipa mai bună și a reușit să-și creeze prima mare ocazie a partidei. Concret, în minutul 52, după o centrare trimisă în careu de Mailat, Victor Dican a reluat balonul cu capul în bara porții lui Croitoru.

În cele din urmă, oaspeții au dat lovitura în minutul 75, când Mailat, scăpat singur cu portarul, a reușit să-l învingă pe Croitoru cu un șut pe jos. Acesta a fost și golul care a decis scorul final al partidei, de 1-0 pentru FC Botoșani și care a consfințit rămânerea moldovenilor în SuperLiga.

VIDEO Rezumat CS Mioveni – FC Botoșani, scor 0-1

Știrea inițială

FC Botoșani pleacă cu avantaj minim, după ce în turul barajului a reușit să o învingă pe CS Mioveni, scor 1-0.

• Singurul gol al partidei a fost înscris de către Aldair abia în minutul 90+3.

La conferința de presă premergătoare partidei, Bogdan Andone a recunoscut că nu-l interesează modul în care echipa joacă, ci doar rezultatul final.

”Mă interesează să continuăm în Liga 1 (n.r. SuperLiga), nu mă interesează scorul sau cum vom evolua. Știm echipa din Mioveni, jucătorii, pe mulți îi cunosc de la Liga 2, așa că știu caracteristicile fiecăruia.

Fotbalul e fotbal, dar sper să nu fie o surpriză neplăcută pentru noi ziua de vineri. Sper să facem un meci bun, să rămânem în Liga 1 (n.r. SuperLiga)”, a spus Andone.

VIDEO cu rezumatul partidei tur:

CS Mioveni – FC Botoșani, LIVE VIDEO, de la 20:00 pe Digi Sport 1. Echipele probabile

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Trașcu, R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Șerbănică – Cărăruș, A. Panait – Blănaru, Al. Cr. Stan, Guțea

• Rezerve: Val. Sima – Gogor, Mih. Costea, Massaro, A. Șerban, D. Toma, Căprescu, I. Șerban, Bolohan
  • Antrenor: Constantin Schumacher

FC Botoșani: Kukic – Benzar, I. Filip, Miron, Țigănașu – David, Dican, Caputa – E. Florescu, Kaprof, Mailat

• Rezerve: Ducan, Petro, Camara, Șeroni, Mouaddib, Lopez, Ofosu, Fulop
  • Antrenor: Bogdan Andone