“Colaps”. Scorul serii în Liga Națiunilor! Haaland, invizibil

• Fotbal U20: România – Elveția, luni, 19:00, DGS 1

• Nations League: Belgia – Franța, luni, 21:45, DGS 1

Scandinavii nu au avut drept la replică în duelul cu Austria, iar căpitanul Erling Haaland (24 de ani), vedeta celor de la Manchester City, a fost ”invizibil”.

Austria – Norvegia 5-1. Presa de la Oslo: “Colaps”

Austria a deschis scorul încă din minutul 8, după ce căpitanul Marko Arnautovic a primis o pasă în apropierea careului din partea lui Christoph Baumgartner și l-a învins fără probleme pe Orjan Nyland.

Norvegienii au restabilit egalitatea înainte de pauză, grație reușitei lui Alexander Sorloth, din minutul 39.

La doar câteva minute după startul reprizei secunde, Austria a revenit în avantaj, după ce același Arnautovic a transformat de la punctul cu var.

Austriecii au majorat diferența în minutul 58, după o lovitură de la colțul terenului. Romano Schmid i-a centrat perfect lui Philipp Lienhart, care a trimis cu capul în poarta adversă.

În minutul 63, Stefan Posch a dus scorul la 4-1 pentru Austria, după o pasă decisivă a lui Marcel Sabitzer, iar în minutul 71, la câteva zeci de secunde după ce a intrat pe gazon, Michael Gregoritsch ”a înghețat” tabela de marcaj la 5-1.

Potrivit comentatorului Emil Hossu-Longin, una dintre cele mai importante publicații din Norvegia a titrat ”Colaps”, după ce Austria a marcat golul 5.