Carlos Alcaraz a dezvăluit cum a reușit să se califice în finala de la Roland Garros

• Fotbal: SloveniaBulgaria, sâmbătă, 15:55, DGS 1

• Minifotbal, finala EURO: RomâniaSerbia, sâmbătă, 21:45, DGS 1

Spaniolul a trecut în semifinale, într-un meci-maraton de 4 ore şi 12 minute, de italianul Jannick Sinner (22 de ani, 2 ATP), în cinci seturi, 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3.

Carlos Alcaraz: ”A fost unul dintre cele mai dure meciuri!”

Tenismenul spaniol a vorbit la finalul meciului cu Jannik Sinner despre momentele cheie, care l-au propulsat spre victorie, și despre cum a tratat unele faze din joc, pentru a ajunge în finala openului parizian.

Aici trebuie să găsești o plăcere chiar dacă suferi. Jannik a jucat foarte bine, în meciul ăsta. Sunt raliuri lungi de mingi schimbate, în astea cinci seturi. Trebuie să găsești energia și motivația în această suferință de meci.

Cel mai greu meci, pe care l-am jucat în scurta mea carieră, a fost tot împotriva lui Jannik, la US Open 2022. Și astăzi a arătat ce jucător grozav este.

Pune o mare intensitate în antrenamente și în meciuri. Sinner are o echipă grozavă în spate și da, pot spune că a fost unul dintre cele mai dure meciuri pe care le-am jucat vreodată.

În setul 3 l-am văzut că are probleme fizice. Au început și la mine niște crampe, dar am învățat din meciul cu Djokovic de anul trecut ce trebuie să fac.

Atunci eram cam în aceeași situație și în astfel de momente trebuie să fii calm și să continui, nu să te panichezi, pentru că la un moment dat acele crampe vor dispărea.

Chiar a fost o situație ciudată în setul 3, dar cred că în seturile 4 și 5 a fost un meci cu adevărat frumos. Mi-am așteptat șansele și sunt foarte bucuros de ce am reușit să fac astăzi pe teren”, a declarat Carlos Alcaraz, la finalul meciului cu Jannick Sinner.

Carlos Alcaraz, în finala Roland Garros

Alcaraz a reuşit 8 aşi şi a comis 7 duble greşeli, iar italianul, câştigător la Australian Open în acest an, a avut 7 aşi şi a comis 8 duble greşeli.

Alcaraz şi Sinner au bifat a 9-a întâlnire directă în circuitul profesionist, scorul general fiind acum 5-4 pentru iberic.

În ultimul act, Alcaraz, care are în palmares două titluri de Grand Slam, cucerite la US Open 2022 şi Wimbledon 2023 şi este pentru prima oară în finală pe zgura pariziană, va juca împotriva neamțului Alexander Zverev.

Etichete: finala roland garros , alexander zverev , jannick sinner , carlos alcaraz