Blitzkrieg! 6-0, 6-0 și calificare în doar 40 de minute în sferturile de finală de la Roland Garros

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Poloneza a trecut în optimi, în două seturi simetrice, 6-0, 6-0, de rusoaica Anastasia Potapova (41 WTA).

Iga Swiatek, victorie în 40 de minute și calificare în sferturile de finală de la Roland Garros

Swiatek s-a impus extrem de lejer, în doar 40 de minute de joc, ea reuşind trei aşi, fără a face vreo dublă greşeală.

Anastasia Potapova a comis numai puțin de 19 ori erori neforțate, în timp ce Iga Swiatek a greșit doar de două ori în această partidă.

În runda următoare, poloneza o va avea ca adversară pe cehoaica Marketa Vondrousova (6 WTA, favorită nr. 5), câştigătoarea de la Wimbledon de anul trecut şi finalistă la Roland Garros în 2019, sau sârboaica Olga Danilovic (125 WTA) potrivit agerpres.

Este important de precizat că odată cu această victorie, Iga Swiatek a devenit a treia jucătoare din Era Open care câștigă la Roland Garros cu 6-0, 6-0, în două ediții consecutive, după Gabriela Sabatini (1992-93) și Mary Pierce (1993-94).

Etichete: roland garros , anastasia potapova , iga swiatek