Arbitrul Radu Petrescu, făcut praf de fanii lui Aston Villa: „Cel mai bun jucător al lui Bayern!”. A stârnit controverse uriaşe!

Arbitrul Radu Petrescu, făcut praf de fanii lui Aston Villa: „Cel mai bun jucător al lui Bayern!. A stârnit controverse uriaşe!

Arbitrul Radu Petrescu, făcut praf de fanii lui Aston Villa

Radu Petrescu, în timpul meciului Aston Villa – Bayern / Profimediaimages

Arbitrul Radu Petrescu a fost făcut praf de fanii lui Aston Villa, pentru prestaţia din meciul cu Bayern Munchen, din grupa principală a UEFA Champions League. Românul a fost la „centru” şi a stârnit controverse uriaşe.

Au fost două faze incriminate de suporterii englezi în prima repriză. De fiecare dată s-a cerut eliminarea fundaşului central al bavarezilor, Upamecano.

Mai întâi, în minutul 16, Bayern a fost aproape de a primi gol pe contraatac. Watkins a primit o pasă perfectă şi a scăpat spre poarta apărată de Neuer. A părut a avea prim-planul în faţa lui Upamecano, dar fundaşul lui Kompany l-a pus la pământ şi a recuperat mingea.

Au fost proteste uriaşe, dar Radu Petrescu a considerat că intervenţia a fost una corectă. A primit aceleaşi veşti şi din cabina VAR. Dacă ar fi acordat fault, Upamecano ar fi primit cartonaş roşu.

Duelul a fost cu repeţie. În minutul 21, Martinez a degajat mingea până la Watkins. Şi de această dată atacantul grupării din Premier League părea a pleca singur spre poarta adversă. Upamecano l-a bruscat şi l-a doborât la mijlocul terenului. Radu Petrescu a fluierat şi i-a acordat cartonaş galben. Românul a considerat că Kimmich era în apropiere şi că ar fi putut să îl prindă pe Watkins.

Suporterii lui Aston Villa au făcut haos pe reţelele sociale.

Cel mai bun jucător al lui Bayern a fost Radu Petrescu!

Incredibil, ar fi trebuit să fie cartonaş roşu!

Al doilea fault a fost clar de cartonaş roşu! Upamecano era ultimul apărător, la ce se gândea arbitrul?

A fost un fault clar şi cartonaş roşu! Decizie şocantă luată de arbitru„.

Din brigada lui Radu Petrescu mai fac parte asistenţii Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu şi al patrulea oficial Marcel Bîrsan. În camera VAR se vor afla Rob Dieperink (Ţările de Jos) şi Cătălin Popa.

Aston Villa a reuşit în cele din urmă să deschidă scorul împotriva bavarezilor. În minutul 79, Duran a profitat de o ieşire catastrofală din poartă a lui Neuer şi a înscris cu o execuţie superbă, din afara careului.

În prima etapă din grupa Champions League, Aston Villa s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Young Boys, în timp ce Bayern a învins-o cu 9-2 pe Dinamo Zagreb.

Surprize uriaşe în Liga Campionilor! Bayern şi Real Madrid, învinse

Real Madrid a suferit prima înfrângere a sezonului în deplasarea cu Lille. David a înscris singurul gol al meciului, din penalty, în minutul 45+3. După pauză Ancelotti l-a forţat şi pe Mbappe, dar starul galacticilor nu a putut să smulgă măcar un punct.

Şi Bayern a suferit o înfrângere incredibilă, pe terenul lui Aston Villa. Englezii au cerut de două ori eliminarea lui Upamecano, dar arbitrul român Radu Petrescu nu le-a dat dreptate şi i-a scos din minţi. Duran a dat golul izbăvirii în minutul 79, iar Emiliano Martinez a fost eroul lui Villa în prelungiri.

A fost nebunie totală la Leipzig – Juventus. Golul lui Sesko le-a ajutat pe gazde să intre în avantaj la pauză. Vlahovic a restabilit egalitatea în minutul 50, dar imediat Di Gregorio a văzut cartonaş roşu şi i-a lăsat pe torinezi în inferioritate numerică. Seko a reuşit „dubla” din penalty. Chiar şi în 10 oameni, Juventus a izbutit remontada. Vlahovic (68) şi Conceicao (82) au înscris şi au ajutat gruparea din Serie A să se impună cu 3-2.