Ana Bogdan – Elsa Jacquemot 6-1, 6-3. Românca s-a calificat în turul II la Roland Garros

• Media: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

Sportiva din România (locul 64 WTA) a obținut calificarea în turul II de la turneul de Grand Slam într-o oră și zece minute de joc.

Ana Bogdan – Elsa Jacquemot 6-1, 6-3. Românca a obținut calificarea în turul II la Roland Garros

Primul set a fost câștigat clar de către Ana Bogdan, scor 6-1, în doar 30 de minute de joc.

Al doilea set a fost ceva mai dificil, iar sportiva din Franța i-a creat probleme româncei. Cele două au mers cot la cot, până la scorul de 3-3, după care Ana Bogdan s-a desprins și a câștigat partida. Al doilea set al confruntării s-a întins pe parcursul a 40 de minute.

A fost primul meci dintre cele două sportive. Ana Bogdan și Elsa Jaquemot (23 de ani) nu se mai întâlniseră niciodată, până la turneul de Grand Slam din capitala Franței.

Ana Bogdan – Anastasia Pavlyuchenkova, în turul II la Roland Garros

Pentru Ana Bogdan urmează un tur II foarte dificil, contra Anastasiei Pavlyuchenkova (32 de ani), locul 22 WTA.

Ana Bogdan a dat peste sportiva din Rusia în trei rânduri, dar nu a reușit să obțină nicio victorie.

Românca a pierdut toate cele trei dueluri (Shenzen, Wimbledon și Adelaide) în două seturi.

• Potrivit informațiilor oferite de organizatorii turneului de la Roland Garros, campionii de la Paris, atât la simplu masculin, cât și la feminin, vor primi fiecare câte 2,4 milioane de euro, iar finaliștii vor câștiga 1.200.000 de euro.

Etichete: ana bogdan , anastasia pavlyuchenkova , elsa jacquemot