Alkmaar – Elfsborg 3-2. ”Nebunie” în Olanda: cinci goluri, o reușită anulată de VAR și un cartonaș roșu

• Europa League: FCSBRFS, joi, 22:00, DGS 1

• Europa League: TottenhamQarabag, joi, 22:00, DGS 2

• Partida a putut fi urmărită pe Digi Sport 2, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Alkmaar – Elfsborg 3-2. Victorie cu emoții pentru olandezi în noul sezon din Europa League

Elfsborg a început mai bine partidn și a deschis scorul după doar 11 minute, dar reușita lui Ahmed Qasem a fost anulată de VAR pentru ofsaid. În cele din urmă, tot gazdele au deblocat tabela de marcaj, minutul 23, când Timothy Ouma a punctat din pasa lui Simon Hedlund.

Alkmaar a punctat în penultimul minut regulamentar al primei reprize prin Ruben van Bommel și cele două echipe au intrat la egalitate la cabine. Atacantul olandez a reușit ”dubla” pentru echipa sa în minutul 50 și Alkmaar a trecut în avantaj.

La doar trei minute distanță Elfsborg a reușit să egaleze grație reușitei lui Hedlund, care a punctat din pasa lui Ouma. Parrot Troy a stabilit scorul final al partidei, în minutul 74, când a transformat o lovitură de la 11 metri primită de Alkmaar în urma unui fault dur comis de Qasem.

Elfsborg a jucat începând cu minutul 86 în inferioritate numerică, după ce Sebastian Holmen a văzut direct cartonașul roșu.

VIDEO Rezumatul partidei Alkmaar – Elfsborg 3-2

Etichete: elfsborg , alkmaar , video alkmaar elfsborg