Albion Rrahmani, gol la debut pentru Sparta Praga, chiar în Champions League

• Cupa României: Voluntari – Dinamo, miercuri, 19:00, DGS 1

• UCL: Slavia Praga – Lille, miercuri, 22:00, DGS 1

Dincolo de performanța reușită de campioana Cehiei, meciul contra suedezilor a fost, cu siguranță, unul special pentru un fotbalist care de curând a părăsit SuperLiga României.

Albion Rrahmani a marcat la debut pentru Sparta Praga, chiar în Champions League

Albion Rrahmani (23 de ani), atacantul transferat în această vară de Sparta Praga de la Rapid pentru 5 milioane de euro, a bifat prima sa apariție pentru campioana Cehiei în duelul cu Malmo și a avut un debut de vis.

Concret, vârful kosovar, introdus pe teren în minutul 69 al partidei în locul nigerianului Olatunji, a marcat primul său gol pentru Sparta în minutul 83, din pasa decisivă a lui Lukas Haraslin și i-a asigurat campioanei Cehiei calificarea în Champions League.

Haraslin s-a infiltrat în partea stângă a careului advers și i-a pasat decisiv în fața porții lui Rrahmani, care nu l-a iertat pe Dahlin din câțiva metri. După ce a bifat prima sa reușită pentru campioana Cehiei, kosovarul și-a dat jos tricoul și a sărbătorit alături de o parte dintre fanii prezenți pe epet Arena din Praga.

În cele din urmă, Sparta Praga s-a impus în fața lui Malmo cu 2-0 și s-a calificat în faza ligii Champions League.