350.000 de oameni cer rejucarea unui meci de la EURO 2024

• Media: Liga Digisport, luni, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1

Nemții nu pot accepta că au părăsit turneul final pe care îl organizează în faza sferturilor și contestă faza din minutul 106, când Marc Cucurella, aflat în propriul careu, a blocat cu mâna un șut al lui Jamal Musiala.

Petiție pentru rejucarea meciului Germania – Spania. S-au strâns 350.000 de semnături

Germanii au cerut penalty atât imediat după moment, cât și după meci, iar unii dintre suporteri au mers chiar mai departe și au creat o petiție online.

Nemulțumiții suporteri germani solicită rejucarea partidei, deoarece consideră că echipa lor a fost nedreptățită. Nu mai puțin de 350.000 de oameni au semnat petiția pentru rejucarea meciului, scrie Sport Bible.

UEFA, în schimb, consideră că arbitrul Anthony Taylor a luat decizia corectă când nu a dictat penalty pentru Germania. Roberto Rosetti, șeful arbitrilor UEFA, a transmis că mâna lui Marc Cucurella nu era în poziție nenaturală.

Știm semifinalele EURO 2024

Spania – Franța este prima semifinală de la EURO 2024, care se joacă marți, de la ora 22:00, la Munchen. Miercuri, de la aceeași oră, pe stadionul din Dortmund, are loc partida dintre Anglia și Olanda.

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024 după ce a trecut de țara gazdă, Germania, scor 2-1 după 120 de minute de joc. Golul decisiv a fost marcat de Mikel Merino târziu, în minutul 119.

Franța, schimb, a trecut de Portugalia după executarea loviturilor de departajare. A fost 0-0 în 120 de minute de joc.

Olanda este singura dintre cele patru semifinaliste care a obținut calificarea după 90 de minute. A fost condusă cu 1-0 de Turcia, dar a revenit și s-a impus cu 2-1.

Anglia, adversara din semifinală, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Elveția.