Fotbal

Înfrângere dramatică, la ultima fază, pentru FC Argeş, 1-2 cu AFK Csikszereda – CLASAMENT

FC Argeș a pierdut la Mircurea Ciuc, scor 1-2, în fața AFK Csikszereda, în ultimul meci al etapei cu numărul 16 din Liga 2. Ciucanii au dat lovitura la ultima fază și au obținut toate punctele. Cu trei etape înainte de final, Csikszereda este pe locul 7, cu 25 de puncte, la egalitate cu Ceahlăul, ocupanta ultimului loc de play-off. Astfel, Gazdele luptă pentru calificarea în play-off, în timp ce piteștenii și-au anulat aproape orice șansă de a termina sezonul regulat în primele 6 echipe.

Janos Nagy (31 de ani) a deschis scorul pentru ciucani în minutul 18, după o execuție superbă din afara careului. Argeș a forțat după pauză și a restabilit egalitatea în minutul 54, prin Petrișor Petrescu (30 de ani).

Un rezultat de egalitate le-ar fi încurcat pe ambele echipe, iar Csikszereda a dat lovitura chiar la ultima fază! Puștiul Akos Nistor (19 ani) a înscris în urma unui corner, mingea a fost bâlbâită în careu de apărătorii piteștenilor, iar Csikszereda a înscris golul victoriei în minutul 90+5.

În urma acestui rezultat, Miercurea Ciuc este pe locul 7, cu 25 de puncte, la egalitate cu Ceahlăul, ocupanta ultimului loc din play-off. De cealaltă parte, FC Argeș este pe locul 16, cu 18 puncte și mai are șanse doar teoretice la play-off.

Csikszereda – FC Argeș, echipe de start

Csikszereda: Gyenge – Nagy, Kelemen, Csuros, Gal-Andrezly – Vereș, Jebari – Bakos, Babati, Roman – Makraj
Antrenor: Robert Ilyes

FC Argeș: Straton – Orozco, Ciuculete, Tudose, Tofan – Bădescu, Nortey – Șerban, Petrescu, Dulcea – Buhăcianu
Antrenor: Eugen Neagoe

CLASAMENT LIGA II

Cum s-a lăsat fotografiat Mitriță după ce a marcat 3 goluri cu Farul și a întors scorul

La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2 Premier League: Tottenham - Manchester… Read More

A fost pus pe lista de transferuri de Manchester United, iar Bayern Munchen vrea să îl semneze imediat

Ce meserie are asigurată Simona Halep și ce studii are sportiva din Constanța

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!

Revoltă înainte de Tottenham – Manchester City, meciul crucial în lupta la titlu

UEFA, mesaj ferm înainte de EURO 2024: „Vrem arbitri cu o personalitate puternică”. Mesaj clar pentru jucători

UEFA, mesaj ferm înainte de EURO 2024: "Vrem arbitri cu o personalitate puternică". Mesaj clar… Read More