Florin Maxim vede partea pozitivă, după înfrângerea cu FCSB: ”Trebuie să învățăm din aceste meciuri”. Ce spune despre dreptul de promovare al echipei

Meciul din Ghencea, dintre FCSB și Corvinul Hunedoara, a început promițător. Echipa din liga secundă a avut o prestație bună, însă nu a reușit să marcheze. David Miculescu a înscris în minutul 21, cu o lovitură de cap, după șutul respins în față al lui Baba Alhassan. În repriza secundă, jucătorii lui Florin Maxim și-au ieșit din ritm, iar Marius Ștefănescu și Luis Phelipe și-au trecut numele pe tabela de marcaj.

Florin Maxim: ”Trebuie să învățăm din aceste meciuri, sunt meciuri grele”

La finalul partidei, antrenorul Corvinului a tras câteva concluzii despre meciul pierdut de echipa sa și a anunțat ce așteptări are în Europa. Antrenorul a mai transmis că echipa nu a primit încă drept de promovare, însă încă speră să îl poată obține.

”A fost un meci… îmi pare rău, pentru că am avut o primă repriză bună. Am luat goluri identice, s-a întâmplat de trei ori, trebuie să învățăm. În repriza a doua, au venit cele trei schimbări ale lor, ne-au dezechilibrat, am luat prostesc acel gol la 2-0 și cred că li s-a turnat plumb în picioare jucătorilor. Trebuie să învățăm din aceste meciuri, sunt meciuri grele, sper că ne-am tras învățămintele din acest joc.

Am jucat contra unor echipe bune (n.r. în cantonament), tot suntem la Liga 2, deși am ‘promovat’, ne știm nivelul, am vrut să luăm aceste meciuri tari tocmai pentru a ne pregăti pentru meciurile din Europa.

”Nu am obținut dreptul de promovare”

Întâlnim o echipă bună, care a câștigat cupa cu Ferencvaros, a terminat pe doi, dă jucători în Vest, dar au și puncte slabe. Am început foarte bine toate meciurile. Putere au (n.r. jucătorii Corvinului), pleacă bine pe tranziția pozitivă, când merg spre gol, au putere, dar când ne apărăm, devenim mai lenți.

(n.r. L-ați pierdut pe Ubbink?) Sperăm că nu, mi-era frică să nu se întâmple ceva, am făcut transferuri, avem nevoie să avem lotul valid. (n.r. Ați obținut dreptul de promovare?) Nu, pentru că vom juca în Europa sub aceeași societate. Să vedem, să vedem dacă primim din partea FRF”, a spus Florin Maxim, la finalul meciului.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Thiago Alcantara se retrage din fotbal la 33 de ani! Anunţul făcut de Fabrizio Romano

Thiago Alcantara se retrage din fotbal la 33 de ani. Fostul mijlocaş spaniol a decis… Read More

Dezastru pentru George Russell în Marele Premiu al Marii Britanii! A abandonat la el acasă, după ce a plecat din pole-position

Dezastru pentru George Russell în Marele Premiu al Marii Britanii! A abandonat la el acasă,… Read More

Tomokazu Harimoto – Gaoyuan Lin 4-0, în finala WTT Star Contender Bangkok 2024, live în AntenaPLAY

Tomokazu Harimoto - Gaoyuan Lin 4-0, în finala WTT Star Contender Bangkok 2024, live în… Read More

OFICIAL | Fotbalistul lui Mihai Rotaru dorit de Gigi Becali a semnat în Liga 1! Echipa la care va evolua

La doar câteva săptămâni după ce a refuzat oferta lui Becali, Mihai Rotaru l-a împrumutat… Read More

Presa germană a numit ”dezamăgirea” de la EURO 2024

Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1 Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1… Read More