Athletic Bilbao – Getafe 1-1. Primul meci al sezonului din La Liga s-a terminat cu o remiză

• SuperLiga: SloboziaPetrolul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaFC Buzău, vineri, 22:00, DGS 1

Partida disputată pe stadionul San Mames din Țara Bascilor s-a terminat cu o remiză, scor 1-1. Astfel, niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să pună mâna pe toate cele trei puncte în prima rundă a noului sezon al primei ligi spaniole.

Athletic Bilbao – Getafe 1-1. Nico Williams a fost rezervă la gazde

Athletic Bilbao a deschis scorul în acest meci în minutul 27 prin mijlocașul Oihan Sancet (24 de ani), din pasa decisivă a lui Gorka Guruzeta. Însă, prima repriză a fost dominată ușor de Getafe, care a expediat mai multe șuturi pe spațiul porții adverse (4 șuturi Getafe vs. doar două Bilbao).

În repriza secundă, gazdele au dominat jocul și și-au creat mai multe ocazii de a înscrie, însă cei care au punctat pe tabela de marcaj au fost oaspeții de la Getafe, care au egalat în minutul 64 prin Chrisantus Uche, din assist-ul lui Luis Milla.

Surprinzător, Nico Williams (22 de ani), atacantul lateral care a impresionat la naționala Spaniei la EURO 2024 și care a fost dorit insistent de Barcelona în mercato, a început partida pentru Bilbao pe banca de rezerve. Însă, fotbalistul de 22 de ani a fost introdus pe gazon în minutul 72, dar nu a reușit să-și ajute echipa să câștige.

• 70 de milioane de euro este cota de piață a lui Williams, potrivit Transfermarkt
  • până în vara anului 2027 mai are Nico contract cu Bilbao

În următoarea etapă din La Liga, Athletic Bilbao va juca, în deplasare, cu Barcelona, în timp ce Getafe va primi vizita celor de la Rayo Vallecano, pe teren propriu.

VIDEO Rezumat Athletic Bilbao – Getafe, scor 1-1

Etichete: athletic bilbao , la liga , digi sport , getafe

3,5 milioane de euro – transferul lui Ianis Hagi

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

34 de minute ago

Schimbare radicală la Real Madrid: “Antrenorul ne-a dat libertate să alegem”

Anunțul făcut de FRF, după ce biletele pentru meciul cu Cipru s-au epuizat în doar 75 de minute

FIFA a actualizat clasamentul mondial! Pe ce loc e România, după victoriile din Liga Națiunilor

Ce se întâmplă cu Iacob, jucătorul ”dat dispărut de la Rapid”

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League