Categories: Alte Sporturi

Wolfsburg – Bayern Munchen 2-3. Debut cu dreptul pentru bavarezi, în noul sezon din Bundesliga

• SuperLiga: FC Buzău”U” Cluj, luni, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: UTAFarul, luni, 22:00, DGS 1

Confruntarea dintre cele două echipe a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 3. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Serge Gnabry le-a adus victoria bavarezilor, în Wolfsburg – Bayern Munchen 2-3

Bavarezii au condus la pauză după golul lui Jamal Musiala, din minutul 19. Lovro Majer a egalat în minutul 47, după ce a transformat un penalty dictat după un fault al lui Sacha Boey, asupra lui Tiago Tomas, şi tot el a înscris și în minutul 55.

Oaspeţii au egalat zece minute mai târziu în urma autogolului lui Jakub Kaminski. Serge Gnabry, în minutul 82, a adus victoria celei mai titrate echipe din fotbalul german.

Veteranul Thomas Muller a disputat partida sa cu numărul 474 în Bundesliga, record pentru Bayern, şi are 709 meciuri oficiale pentru bavarezi. În urma acestei performanțe, fotbalistul bavarez l-a egalat pe legendarul Sepp Maier la capitolul jucătorilor cu cele mai multe apariţii pentru acest club.

• Bayern a încheiat doar pe locul 3 ediţia trecută de campionat.

Sâmbătă, 24 august, Borussia Dortmund, finalista Ligii Campionilor, locul 5 în sezonul trecut, şi ea cu un nou tehnician, Nuri Şahin, s-a impus cu 2-0 acasă în faţa lui Eintracht Frankfurt.

Tot sâmbătă, vicecampioana VfB Stuttgart a fost învinsă cu 3-1 la Freiburg, deşi a condus după un gol marcat încă din minutul 2.

Vineri, deţinătoarea titlului, Bayer Leverkusen, s-a impus cu 3-2 pe terenul Borussiei Moenchengladbach graţie unui gol reuşit în minutul 90+11. Leverkusen a încheiat neînvinsă ediţia trecută de campionat, potrivit Agerpres.

Cui i-a dedicat Cristiano Ronaldo golul înscris împotriva lui Al-Ettifaq

SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1 SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30,… Read More

2 ore ago

“E admisibil așa ceva?” Reacții-fulger după gestul “incredibil” făcut de Dorinel Munteanu în văzul tuturor

2 ore ago

David Maftei a dezvăluit ce i-a spus Dorinel Munteanu la faza care a stârnit un val uriaș de critici

2 ore ago

Declarația lui Selmani, după remiza cu Oțelul: “Un rezultat echitabil, pot face mai mult!”

2 ore ago

Fotbalistul de la Dinamo care joacă accidentat pentru a-și ajuta echipa: “Iau o mulțime de pastile”

2 ore ago

Răzvan Marin, analizat ”la sânge” de presa din Italia după partida cu Empoli: ”Se chinuie”