Voluntari – ”U” Cluj. După 9 ani, formația ilfoveană a retrogradat din SuperLigă

• Superliga: Farul – Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa – Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Ardelenii au ratat play-off-ul chiar la Voluntari, acolo unde în ultima etapă a sezonului regulat scorul a fost 0-0., iar acum și-au luat cumva revanșa. Atât doar că o retrogradare este cu mult, mult mai dureroasă.

Voluntari – ”U” Cluj 0-1. Echipa ilfoveană a retrogradat după 9 ani de SuperLigă

Fernandez, portarul Voluntariului, a făcut o greșeală importantă la un atac prea energic asupra lui Vali Gheorghe, pe care l-a faultat în careu. Arbitrul Moroiță adictat penalty, iar Nistor a marcat foarte sigur, în stânga spaniolului, chiar lângă rădăcina barei. Era minutul 18 al partidei. Pasa pentru Valentin Gheorghe a fost una excelentă dată de Chipciu. După 45 de minute, clujenii au avut 64% posesie!

Doar la prima vedere ”U” Cluj nu avea niciun obiectiv pentru acest meci. De fapt era foarte important să câștige și chiar avea nevoie si de unele rezultate indirecte pentru a se clasa între primele 4 echipe din play-out, pentru a participa la barajul de Conference League.

În min. 61, Matricardi a reluat din 2-3 metri, cu latul o minge lovită de cu capul, după un corner, de Nemec, dar Gertmonas a avut o paradă extraordinară și a blocat mingea.

În minutul 77. Rogulic a primit o pasă foarte bună de la Nistor, la marginea careului de 16 metri, a făcut o fentă și a șutat spre colțul lung, dar Fernandez a respins.

Doar un minut mai târziu, Nemec a reluat cu capul o minge venită din centrarea lui Boboc, iar balonul a trecut pe lângă vinclu, foarte aproape de gol. A mai fost și o reușită anulată a lui Valentin Gheorghe, pentru ofsaid, după care nimic nu s-a mai întâmplat.

Finalul s-a jucat pe contre, cu Voluntariul mult insistentă, dar sistemul defensiv al clujenilor a absorbit presiunea fără să aibă probleme foarte mari.

Etichete: gol nistor , video voluntari u cluj

Lewis Hamilton, în lacrimi după ce a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii: ”Nu mă pot opri!”

Media: Liga Digisport, luni, 19:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1… Read More

George Puşcaş a ajuns pe lista unei echipe care a jucat în Serie A în sezonul trecut

Anghel Iordănescu a spus care a fost cea mai mare victorie a României de la EURO 2024: ”Nu am văzut în viața mea”