”Vă e frică de România?”. Selecționerul Belgiei a răspuns și a numit cei mai periculoși ”Tricolori”

• Media: Digi Sport Special, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, sâmbătă, 18:00, DGS 1

”Tricolorii” se duelează cu naționala Belgiei, sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, la Koln, iar partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe digisport.ro.

Domenico Tedesco: ”România este o echipă bună”

La conferința de presă premergătoare partidei contra României, Domenico Tedesco (38 de ani) nu s-a ferit și a lăudat selecționata condusă de Edward Iordănescu (46 de ani).

Selecționerul ”Dracilor Roșii” a evidențiat și trei dintre ”Tricolori”: Nicolae Stanciu, Denis Drăguș și Dennis Man.

”România este o echipă bună, cred că și cei care nu o știau până săptămâna asta s-au convins. Dacă ați urmărit meciul, ați văzut că nu este ușor să o învingi pe Ucraina cu 3-0. Dar eram conștienți de asta, am văzut 8 meciuri ale României și nu au pierdut deloc în calificări.

Au învins Elveția acasă, într-un meci în care ambele echipe au vrut victoria. Elveția a dat totul, dar nu a putut câștiga.

(n.r. Vă e frică de România?) Nu ne este frică de nimeni, ar fi un semn negativ, dar avem un mare respect pentru toți adversarii, mai ales pentru România, cu care vom juca mâine.

Au jucători buni, Stanciu, care a jucat la Anderlecht, Drăguș, pe care-l știm de la Liege, am văzut și aripa din banda dreaptă, Man, cu viteză bună, au jucători buni la mijloc și fundași buni. Dar toate echipele care sunt aici sunt dintr-un motiv”, a spus Domenico Tedesco, citat de gsp.ro.

Domenico Tedesco, la antrenamentul Belgiei / Foto: Profimedia

România, ultimul antrenament înainte de meciul cu Belgia

Cu doar o zi înainte de partida contra ”Dracilor Roșii”, ”Tricolorii” au efectuat ultimul antrenament, chiar pe stadionul celor de la Koln.

Rhein Energie Stadion are 50.000 de locuri, iar românii sunt așteptați să ia cu asalt arena ”Țapilor”, așa cum au făcut și la Munchen pe Fussball Arena.

”Antrenamentul a durat 45 de minute, iar primele 15 minute au fost deschise presei, oferindu-le jurnaliștilor ocazia de a surprinde câteva momente din pregătirile tricolorilor.

Stadionul are o istorie bogată, a fost inaugurat inițial în 1923 și a trecut prin mai multe renovări, ultima având loc în 2004, cu ocazia Cupei Mondiale din 2006. Cu o capacitate de 42.301 locuri pentru EURO 2024, stadionul oferă însă condiții excelente atât pentru jucători, cât și pentru spectatori, fiind unul dintre cele mai moderne stadioane din Germania, în ciuda vechimii sale.

Mâine seară, UEFA estimează că jumătate din locurile disponibile vor fi ocupate de fani români”, a anunțat frf.ro.

Etichete: romania , belgia , euro , euro 2024 , domenico tedesco