UTA Arad, încă o înfrângere în cantonamentul din Slovenia

Ocupanta locului 7 în ultima stagiune din Superliga și-a fixat cantonamentul de vară în Slovenia, acolo unde a disputat deja două meciuri-test.

Luni, 25 iunie, ”Bătrâna Doamnă” a pierdut împotriva lui FK Borac Banja Luka, campiona Bosniei, scor 1-2, singurul gol al românul fiind marcat de atacantul Ezekiel Imoh.

UTA s-a prăbușit după pauză

Trei zile mai târziu de la duelul cu Banja Luka, UTA și-a testat forțele tot contra unei formații din campionatul Bosniei. În calea formației din vestul țării a venit FK Sarajevo, iar la pauză avantajul era de partea ”textiliștilor”, în urma golului lui Conte (34).

Mircea Rednic a operat modificări pe bandă rulantă în actul secund, însă efectul scontat nu avea să fie cel așteptat. Catakovic (57) a egalat situația, iar Beganovic (68) și Andusic (79) au punctat și ei în poarta arădenilor.

FK Sarajevo a terminat pe locul 4 în ultimul sezon și se va lupta cu formația kazahă Aktobe pentru accederea în turul 2 preliminar din Conference League.

UTA Arad – FK Sarajevo, formații:

UTA: Iliev (60 R. Popa) – Râpă (A. David 60), Conte, Benga, Anișorac (Trif 60) – C. Mihai (Ekmekci 73), Van Durmen (J. Pedro 55) – Samson (Calotă 30, Rodrigues 55), Fabry (Halaf 60), Omondi (Calotă 73) – Ezekiel (R. Cristea 60).

FK Sarajevo: Rogic – Unusic, Mujkic, Durickovic, Durakovic – Alajmovic, Julardzija – Matanovic, Mehmedovic, Ristic – Catakovic. Au mai jucat: Rockov Musija – Kyeremeh, Guliashvili, Ristic, Beganovic, Nurkovic, Andjusic, Celik, Jovic, Đorđević