Urmează sancțiunile! Ce s-a întâmplat în peluza României la meciul cu UEFA și mesajul interzis afișat

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, duminică, 19:00, DGS 1

Echipa României a fost susținută de peste 20.000 de fani la Koln, care au creat o atmosferă superbă, însă au avut și derapaje.

Materiale pirotehnice și un mesaj interzis în peluza României, la meciul cu Belgia

Derapaje din cauza cărora România va fi sancționată financiar de UEFA.

Primul este legat de materialele pirotehnice aprinse de fanii din peluză în timpul meciului. Unele dintre ele chiar au ajuns pe suprafața de joc, ceea ce UEFA penalizează fără discuții.

Tot în peluza României, a existat un mesaj interzis de UEFA. Logo-ul forului continental a fost caricaturizat și a ieșit ”UEFA MAFIA” în centru, iar în partea de jos scria ”No respect”.

Banner identic celui afișate de suporterii Români la meciul cu Belgia / Foto: Profimedia