Urmează cel mai tare meci de la EURO 2024! Știm primele două confruntări din sferturile de finală

• Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

În sferturi, spaniolii, văzuți de mult drept principalii favoriți la câștigarea EURO, vor avea de departe cel mai greu meci de până acum, cu țara gazdă, Germania.

Germania – Spania, în sferturile de finală de la EURO 2024

Germania s-a calificat și ea în sferturi după un meci fără prea mari probleme fotbalistice, 2-0 cu Danemarca la Dortmund, au existat probleme cauzate de vreme, ceea ce a dus la întreruperea jocului pentru 25 de minute.

Germania – Spania este al doilea sfert de finală deja stabilit. Pe cealaltă jumătate de tablou, se vor înfrunta Elveția, care a trecut cu 2-0 de Italia, și Anglia, care a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge pe Slovacia, 2-1.

Tabloul sferturilor de finală va fi completat după meciurile de luni și marți:

• Franța – Belgia
  • Portugalia – Slovenia
  • România – Olanda
  • Austria – Turcia

În sferturi, câștigătoarea meciului Franța – Belgia va juca împotriva Portugaliei sau a Sloveniei, iar România sau Olanda va înfrunta formația calificată în urma confruntării dintre Austria și Turcia.