Un fotbalist român, ofertat de Dinamo Kiev în timpul EURO 2024! Ce scrie presa din Ucraina

Este vorba de Virgil Ghiță (26 de ani), fundaș central legitimat la formația din Polonia, Cracovia.

Conform ucrainenilor de la Sport.ua, Dinamo Kiev a încercat să-l convingă pe Virgil Ghiță să semneze, însă s-a lovit de un refuz din partea fundașului central român.

Ucrainenii scriu că inclusiv Yevgen Konoplyanka, ucraineanul care a jucat și pentru CFR Cluj, a încercat să influențeze decizia românului, întrucât cei doi au fost colegi la Cracovia, actuala echipă a lui Virgil Ghiță.

Formația din Kiev l-a considerat pe Virgil Ghiță una dintre opțiunile principale pentru postul de fundaș central, însă acesta a ales să rămână, cel puțin pentru moment, la Cracovia.

Andrei Vlad și Virgil Ghiță / Foto: Facebook @NationalaRomanieiOfficial
  • 1,5 milioane de euro este cota de piață a lui Virgil Ghiță, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.
  • Până în iunie 2026 are românul contract cu formația din Polonia.
  • În total, pentru Cracovia, Virgil Ghiță a bifat 77 de meciuri, perioadă în care a marcat opt goluri.

Românii, numiți ”pui” de ucraineni, după 0-2 cu Belgia

Meciul România – Belgia 0-2 a fost tratat pe larg în publicații din întreaga Europă, dar o mai mare atenție a primit din partea țărilor care au echipele în aceeași grupă.

Printre ele, Ucraina, care a scris pe larg despre rezultatul de la Koln. În cronica meciului, publicația Sport.ua a folosit un termen jignitor când a vorbit despre România.

Ucrainenii ne-au numit ”pui”, foarte probabil ca urmare a culorii galbene a echipamentului.

În cele din urmă, belgienii au reușit să intre în avantaj. Atacul a ajuns în suprafața de pedeapsă a României, iar ‘găinile’ nu au putut să-l oprească.

Meciul s-a jucat în jumătatea de teren a României în aproape tot restul timpului din prima parte, iar golul doi părea o chestiune de timp, însă a venit abia după pauză”, au notat ucrainenii.

Etichete: euro , ucraina , dinamo kiev , euro 2024 , virgil ghita