Ultima echipă a Bundesligii din sezonul viitor a fost stabilită după 12 lovituri de departajare și o ”remontada” de senzație

• Media: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

În meciul tur dintre cele două formații, disputat pe terenul lui Bochum, Dusseldorf a câștigat cu scorul de 3-0

Fortuna Dusseldorf – Bochum 0-3 (5-6 d. l. d.). Bochum rămâne în Bundesliga. Dusseldorf, în Zweite pentru al 5-lea an consecutiv

Primul gol al duelului de pe Merkur Spiel-Arena a fost marcat de Philipp Hofmann (31 de ani), atacantul lui Bochum, în minutul 18. După reușita oaspeților, gazdele de la Fortuna Dusseldorf și-au creat mai multe situații de a marca la poarta lui Andreas Luthe (37 de ani) pe parcursul primei reprize, dar ”alb-roșii” nu au reușit să egaleze pe tabela de marcaj în primele 45 de minute.

În actul secund, oaspeții de la Bochum s-au aflat autoritar la conducerea jocului (au avut 5 șuturi pe poartă și 10 pe lângă cadrul porții) și au reușit să-și creeze numeroase ocazii la buturile apărate de Florian Kastenmeier (26 de ani). De altfel, Bochum a reușit să marcheze pentru 2-0 în minutul 66 prin același Hoffman, de această dată din pasa decisivă a lui Kevin Stoger (30 de ani).

În cele din urmă, Stoger avea să marcheze și golul de 3-0, din lovitură de la 11 metri, în minutul 70 și să răstoarne rezultatul înregistrat în tur. Scorul de 3-0 pentru Bochum în fața Fortunei Dusseldorf s-a menținut până la finalul timpului regulamentar, astfel că partida a intrat în prelungiri, cu scorul general de 3-3.

În cele două reprize de ”extra-time” de câte 15 minute nu s-a înscris în nicio poartă, astfel că învingătoarea barajului s-a decis la loviturile de departajare.

La această fază, Bochum s-a impus cu scorul de 6-5, după ce Takashi Uchino (27 de ani), fundașul lui Dusseldorf, a ratat ultima lovitură de la punctul cu var pentru echipa sa.

Astfel, Bochum și-a păstrat locul în Bundesliga, în timp ce Fortuna Dusseldorf va fi nevoită să-și petreacă al 5-lea sezon consecutiv în Zweite (a doua ligă din Germania).

VIDEO Rezumat Fortuna Dusseldorf – Bochum, scor 0-3 (5-6 d. l. d.)

Etichete: bundesliga , fortuna dusseldorf , bochum

Ce mesaj a avut FRF pentru naționala României, după înfrângerea în fața Olandei și eliminarea de la EURO 2024

40 de minute ago

Radu Drăgușin a numit echipa care ”poate câștiga cu ușurință Europeanul”, după ce România a părăsit competiția

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundașul… Read More

Dilema lui Ronald Koeman, după ce a eliminat-o pe România de la EURO 2024: ”E dificil de explicat”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Golurile… Read More

Nota 4! Spaniolii l-au pus la zid pe arbitrul de la România – Olanda: ”A inventat!” / ”Slab!”

Ilie Dumitrescu știe cine e selecționerul ideal pentru România

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ilie… Read More