Sportivii din delegația României s-au întors în țară după participarea la Jocurile Paralimpice

După 11 zile de emoții la Jocurile Paralimpice, sportivii români care au reprezentat România au revenit în țară.

Sportivii români au revenit în țară după Jocurile Paralimpice

România a fost reprezentată de șase sportivi la Jocurile Paralimpice: Alexandru Bologa și Daniel Vargoczki la judo, Eduard Novak și Theodor Matican la ciclism, Camelia Ciripan și Bobi Simion la tenis de masă.

Sportivii noștri s-au întors în țară după participarea la competiția de la Paris și au fost întâmpinați cu covorul roșu la coborârea din avion. Aceștia au fost preluați de Elisabeta Lipă, președinta Agenției Naționale pentru Sport.

Bilanțul României la Jocurile Paralimpice a fost de două medalii: un aur, obținut de Florin-Alexandru Bologa, la judo nevăzători, categoria 73 kg, și un bronz, câștigat de Camelia Ciripan, în proba de simplu feminin, la tenis de masă.

În clasamentul general pe medalii de la Jocurile Paralimpice, România a ocupat locul 61. Prima poziția a fost adjudecată de China, care a avut 220 de medalii, dintre care 94 de aur, 76 de argint și 50 de bronz.

Pe locul secund s-a clasat Marea Britanie, cu 124 de medalii: 49 de aur, 44 de argint și 31 de bronz. Podiumul a fost completat de SUA, cu 105 medalii, dintre care 36 de medalii de aur, 42 de argint și 27 de bronz.

Clasamentul pe medalii la Jocurile Paralimpice 2024

1. China – 94 de medalii de aur, 76 de argint, 50 de bronz (total: 220)
2. Marea Britanie – 49 de medalii de aur, 44 de medalii de argint, 31 de medalii de bronz (total: 124)
3. SUA – 36 de medalii de aur, 42 de medalii de argint, 27 de medalii de bronz (total: 105)
4. Olanda 27 de medalii de aur, 17 de argint, 12 de bronz (total: 56)
5. Brazilia – 25 de medalii de aur, 26 de argint, 38 de bronz (total: 89)
6. Italia – 24 de medalii de aur, 15 de argint, 32 de bronz (total: 71)
7. Ucraina – 22 de medalii de aur, 28 de argint, 32 de bronz (total: 82)
8. Franţa – 19 medalii de aur, 28 de argint, 28 de bronz (total: 75)
9. Australia – 18 medalii de aur, 17 de argint, 28 de bronz (total: 63)
10. Japonia – 14 medalii de aur, 10 de argint, 17 de bronz (total: 41)

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Simina PREDA

Brest – Sturm Graz 2-1. Primul meci, prima victorie din istorie în Champions League

SuperLiga: FC Botoșani - Gloria Buzău, vineri, 18:00, DGS 1 SuperLiga: Oțelul Galați - Dinamo,… Read More

o oră ago

Atletico Madrid – RB Leipzig 2-1. Gol în minutul 90 și victorie pentru trupa lui Diego Simeone

o oră ago

Atalanta – Arsenal 0-0. Cele două echipe s-au anulat reciproc. Italienii au ratat un penalty

o oră ago

AS Monaco – Barcelona 2-1. Primul eșec al lui Hansi Flick pe banca catalanilor

o oră ago

Hansi Flick a recunoscut, după AS Monaco – Barcelona 2-1: ”Au fost foarte buni”. Ce le-a spus jucătorilor

o oră ago

Gică Craioveanu a intrat în direct după meciul Barcelonei și s-a legat tocmai de jucătorul cu cea mai mare notă