Sporting Lisabona – Lille 2-0. Debut cu dreptul în Champions League pentru portughezi

• Champions League: BolognaȘahtior, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Manchester CityInter, miercuri, 22:00, DGS 1

Este prima ediție care se joacă după noul format introdus de UEFA, care a trecut de la 32 la 36 de echipe. În plus, nu mai există grupe, ci o singură ligă, iar fiecare formație joacă opt meciuri, doar tur, patru acasă și patru în deplasare, cu câte două echipe din fiecare urnă valorică.

Sporting Lisabona – Lille 2-0. Gazdele au câștigat lejer duelul cu francezii, după ce oaspeții au avut un jucător eliminat

Sporting Lisabona a plecat din postura de favorită în duelul cu francezii de la Lille. În prima parte a jocului, în minutul 29, Pedro Goncalves a amenințat în mod serios poarta apărată de Lucas Chevalier, însă goalkeeper-ul oaspeților a păstrat poarta intactă după ce a respins șutul portughezului.

Zece minute mai târziu, Viktor Gyokeres a deblocat tabela de marcaj pentru Sporting, după ce a reușit o pivotare de mare efect în interiorul careului, după o pasă primită de la Pedro Goncalves.

La doar două minute de la primirea golului, Lille a rămas în inferioritate numerică pe teren, după ce lui Angel Gomes i-a fost arătat al doilea cartonaș galben de către arbitru, după un fault dur comis.

În partea a doua jocului, Sporting Lisabona a fost în control total și a profitat de faptul că a avut un om în plus pe teren. Defensiva francezilor a rezistat până în minutul 64 al meciului, când Zeno Debast a trimis un șut în forță din afara careului, execuție la care Lucas Chevalier nu a avut nicio șansă de a interveni.

Până la finalul partidei, Lille a încercat să reintre în meci, iar în minutul 89 Alexsandro a trimis mingea în poarta gazdelor. ”Centralul” partidei a anulat, însă, reușita oaspeților pentru o poziție de off-side.

Portughezii au câștigat, așadar, cu scorul de 2-0 în fața celor de la Lille și au obținut primele puncte din noul format al Ligii Campionilor.

În runda următoare, Lille va primi vizita lui Real Madrid, în timp ce Sporting se va duela cu PSV, în deplasare.

VIDEO cu rezumatul partidei Sporting Lisabona – Lille 2-0

Clasamentul din Liga Campionilor

Clasament / Foto: Twitter@FootballXtra0

Etichete: sporting lisabona , lille , debut cu dreptul , rezumat sporting – lille

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

Manchester City – Inter 0-0. Campioanele Angliei și Italiei s-au anulat reciproc în derby-ul primei runde UCL

Dubla lovitură încercată de Dinamo! ”Câinii” au început negocierile cu doi internaționali români

Moment cum rar se vede, după Manchester City – Inter! Lăsat ”mască”, Haaland a replicat direct: ”Du-te naiba”

Celtic – Slovan Bratislava 5-1. Ploaie de goluri la Glasgow și scoțienii urcă pe locul doi în UCL