Spania – Franța, LIVE TEXT, 22:00, pe digisport.ro. Meci de ”foc” pentru un loc în finala EURO 2024

• Champions League: VirtusFCSB, marți, 22:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 00:00, DGS 1

Confruntarea dintre Spania și Franța va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Spania – Franța, LIVE TEXT, 22:00, pe digisport.ro. Entuziasmul ibericilor vs. forța defensivă a francezilor

Atât Spania, cât și Franța au avut un traseu dificil până în semifinalele competiției, iar cele două au gestionat complet diferite partidele pe care le-au disputat.

Naționala pregătită de Luis de la Fuente a impresionat prin forța ofensivă, întrucât a marcat de 11 ori în cele cinci meciuri jucate la Campionatul European.

În optimile de finală, ibericii au trecut de Georgia, scor 4-1, în timp ce în sferturi au eliminat dramatic Germania, scor 2-1 după prelungiri, cu un gol marcat de Mikel Merino în minutul 119.

De partea cealaltă, Franța s-a remarcat prin forța defensivă arătată la acest turneu final, la care a primit un singur gol, cu Polonia, în grupe, și acela din penalty.

Chiar și așa, naționala din Hexagon a rămas datoare în compartimentul ofensiv, întrucât francezii au doar trei goluri date la acest turneu final: un penalty și două autogoluri.

În optimi, naționala pregătită de Didier Deschamps a trecut de Belgia, scor 1-0, ca în sferturile de finală să o elimine pe Portugalia la loviturile de departajare, 0-0 (5-3).

Ultimul meci jucat între cele două a avut loc tot într-o semifinală, dar de Liga Națiunilor, unde francezii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile semnate de Karim Benzema și Kylian Mbappe. Pentru iberici puncta Mikel Oyarzabal.

• În total, Franța și Spania s-au întâlnit de 15 ori, iar balanța înclină puțin în favoarea naționalei din Hexagon, care a obținut șapte victorii.
  • Spaniolii au câștigat de șase ori, în timp ce două partide s-au terminat la egalitate.

Câștigătoarea acestui duel va întâlni în finala învingătoarea semifinalei Olanda – Anglia, programată la o zi distanță, de la aceeași oră.

Etichete: franta , spania , spania franta , euro 2024 , semifinale euro 2024

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

Manchester City – Inter 0-0. Campioanele Angliei și Italiei s-au anulat reciproc în derby-ul primei runde UCL

Dubla lovitură încercată de Dinamo! ”Câinii” au început negocierile cu doi internaționali români

Moment cum rar se vede, după Manchester City – Inter! Lăsat ”mască”, Haaland a replicat direct: ”Du-te naiba”

Celtic – Slovan Bratislava 5-1. Ploaie de goluri la Glasgow și scoțienii urcă pe locul doi în UCL