”Singurul tricolor care a ieșit în evidență” la EURO 2024 costă 8.000.000 €: ”Îl dă imediat!”

• Media: Fotbal Club, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Mundo Deportivo l-a inclus pe Rațiu pe lista revelațiilor de la Campionatul European și a anunțat că Genoa și Atalanta, din Serie A, și Brentford și Brighton, din Premier League, îl urmăresc pe fundașul dreapta și ar încerca să-l transfere după turneul final.

Giovanni Becali, despre un eventual transfer al lui Andrei Rațiu: ”Dacă Vallecano are 7-8 milioane pe el, îl dă imediat

Jurnaliștii spanioli au transmis că, deși nu e om de bază la Rayo, clubul din La Liga nu ar fi dispus să se despartă de Andrei Rațiu pentru mai puțin de 10 milioane de euro. Totuși, agentul FIFA Giovanni Becali susține că un eventual transfer al internaționalului român s-ar putea face și în schimbul a 8 milioane.

Toate speranțele noastre au rămas în singurul jucător care a ieșit în evidență mai mult decât toți: fundașul dreapta, Rațiu! Eu credeam că Manea o să rămână acolo (n.r.- în flancul drept al apărării).

Dar uite că a jucat în toate partidele extraordinar de bine. Îți spun că de la Rayo pleacă mai ușor. Dacă Vallecano are 7-8 milioane pe el, îl dă imediat”, a spus Giovanni Becali, la emisiunea Liga Digisport.

• 1,4 milioane de euro este cota de piață a lui Andrei Rațiu, potrivit Transfemarkt.

VIDEO Giovanni Becali, despre viitorul lui Andrei Rațiu

Andrei Rațiu, viral la EURO 2024

România a remizat cu Slovacia, 1-1, în ultimul meci al ”Tricolorilor” din faza grupelor la EURO 2024, și a câștigat Grupa E. În optimi, elevii lui Edi Iordănescu se vor duela cu naționala Olandei.

Răzvan Marin a înscris unicul gol al României în partida cu Slovacia, din penalty. Andrei Rațiu a fost în centrul atenției la lovitura de la 11 metri, pe care a trăit-o altfel decât ceilalți jucători ai României, după cum se poate vedea în galeria foto de mai jos.

Dacă toți ceilalți jucători ai României au privit spre Răzvan Marin în momentul executării penalty-ului, Andrei Rațiu s-a întors cu spatele la poarta Slovaciei.

Fundașul dreapta de la Rayo Vallecano a realizat că Răzvan Marin a marcat când a văzut reacția peluzei, moment în care a ridicat brațele triumfător, a sărit și a sprintat către colegii săi pentru a celebra reușita. Imaginile au devenit rapid virale.

Etichete: giovanni becali , andrei ratiu , transfer andrei ratiu